3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն Երևանի պետական համալսարանի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Ֆրիդրիխ Շիլլերի անվան Յենայի համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն բոլոր ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի  ուսանողների համար՝ 2026-2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս․թ. փետրվարի 19՝ ժամը 17:00-ն:
7. անգլերենի և/կամ գերմաներենի իմացությունը հավաստող փաստաթուղթ (TOEFL, IELTS, TestDaF, onDaF, Goethe -Zertifikat և այլն) պարտադիր չէ, բավարար է ներկայացնել ակադեմիական տեղեկանքի հիման վրա Միջազգային կապերի բաժնից ստացված համապատասխան փաստաթուղթ, եթե ակադեմիական տեղեկանքում առկա է վերջնական գնահատմամբ արդյունք տվյալ լեզվից, այսինքն՝ գնահատական և ոչ ստուգարք)։

This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between Friedrich Schiller University of Jena and Yerevan State University. Under this call  mobilities (BA and MA level) from the all faculties of  Yerevan State University are available. (study period: 1st semester of 2026-2027 academic year).
Applicants are required to be proficient in German or English (at least B2 level, according to  Friedrich Schiller University of Jena  and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (lia_evoyan@ysu.am) by February 19 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;
•  Proof of English/German knowledge / It is not required to present TOEFL, IELTS, TestDaF, onDaF, Goethe -Zertifikat, etc., it is sufficient to present a certificate issued by the International Relations Office on the basis of the Academic Transcript if it contains a final grade/not passed/ from English and/or German.