3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Միջազգային հունական համալսարան, Հունաստան
11.02.2026 - 23.02.2026
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Միջազգային հունական համալսարան, Հունաստան
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Միջազգային հունական համալսարանի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Կենսաբանության ֆակուլտետի, Ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսանողների համար` 2026/2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ h.mkrtchyan@ysu.am: Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել ERASMUS+, International Hellenic University):

11.02.2026 - 23.02.2026
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between International Hellenic University and Yerevan State University.
Under this call  applications from the Faculty of Biology and Institue of Pharmacy are available from Yerevan State University. (study period: 1st  semester of 2026-2027 academic year).
Applicants are required to be proficient in English  (according to the IHU and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (h.mkrtchyan@ysu.am) by February 23, 2026 at 17:00. Any application received after the deadline will not be accepted;