3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Լյուդվիգսհաֆենի համալսարան, Գերմանիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում ԵՊՀ-ի և Լյուդվիգսհաֆենի բիզնեսի և հասարակության համալսարանի (Գերմանիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում է շարժունություն Տնտեսագիտության և կառավարման, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների «Հանրային կառավարում» մասնագիտությամբ բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար՝ 2026-2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է ս.թ. մարտի 4-ը՝ ժամը 17:00-ն:
4. ակադեմիական տեղեկագիր (անհրաժեշտ է հայերեն տարբերակը վերցնել ֆակուլտետի դեկանատից, այնուհետև այն ներկայացնել Միջազգային կապերի բաժին՝ թարգմանության և վավերացման նպատակով),

18.02.2026 - 04.03.2026
As part of the Erasmus+ International Credit Mobility action, under the agreement between Yerevan State University and the University of Ludwigshafen for Business and Society (Germany), mobility opportunities are offered to bachelor's and master's students of the Faculties of Economics and Management and International Relations, specializing in Public Administration, to study during the first semester of the 2026/2027 academic year.
A minimum proficiency in English or German at the B2 level is required.
Application deadline: March 4, 17:00
• Academic transcript (the Armenian version must be obtained from the faculty dean's office and then submitted to the International Relations Department for translation and certification)
• KA 171, Learning Agreement for Studies (Before Mobility section signed by the faculty's academic coordinator for international relations)