3. «Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Հռոմի միջազգային հետազոտությունների համալսարան, Իտալիա
20.02.2026 - 15.03.2026
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Հռոմի միջազգային հետազոտությունների համալսարան, Իտալիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Հռոմի միջազգային հետազոտությունների համալսարանի (Իտալիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Տնտեսագիտության և կառավարման և Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետների բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար` 2026-2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում մինչև 5 ամիս ժամկետով ուսանելու նպատակով:

Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility action, under the agreement concluded between Yerevan State University and the Rome University of International Studies (Italy), mobility opportunities are offered to bachelor's and master's students of the Faculty of Economics and Management and the Faculty of International Relations for a study period of up to 5 months during the first semester of the 2026–2027 academic year.
The working language is English/Italian.
The program provides selected participants with an individual scholarship as well as travel expenses.