3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարան, Հունաստան
20.02.2026 - 05.03.2026
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն. Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարան, Հունաստան
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարանի (Հունաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ դասախոսների համար (հիմնական կազմ)` 2025-2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում 1 շաբաթ ժամկետով 8 ժամ դասավանդելու նպատակով:

3. Erasmus+ International Credit Mobility: National and Kapodistrian University of Athens, Greece
Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility action, under the agreement concluded between Yerevan State University and the National and Kapodistrian University of Athens (Greece), mobility opportunities are offered to the full-time academic staff during the second semester of the 2025–2026 academic year for a period of 1 week to deliver 8 hours of teaching.
Excellent knowledge of English is mandatory.
Applications should be submitted electronically to the YSU Department of International Relations (email: h.mkrtchyan@ysu.am). Please indicate ERASMUS+, ANKU in the subject line of the email.
Application deadline: March 5, 17:00
Below is the list of required documents for academic staff (documents must be submitted in English and in PDF format only):