3. «Գիտության ոլորտում կանանց մասնակցությունն ու կարիերայի առաջընթացը խոչընդոտող գործոններն ու մարտահրավերները Հայաստանում» թեմայով որակական հետազոտություն
02.03.2026 - 10.03.2026
«Գիտության ոլորտում կանանց մասնակցությունն ու կարիերայի առաջընթացը խոչընդոտող գործոններն ու մարտահրավերները Հայաստանում» թեմայով որակական հետազոտություն
ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնը հայտարարում է հետազոտական դրամաշնորհի մրցույթ, որին մասնակցելու հնարավորություն ունեն ԵՊՀ հետազոտողներ և հետազոտական խմբեր։
Ակնկալվում է, որ հետազոտությունը կատարվի ս․թ․ մարտ-հունիս ամիսներին:
Հետազոտությունը կատարվելու է «Գիտության ոլորտում կանանց և աղջիկների մասնակցության խթանում» ծրագրի շրջանակում՝ Գերմանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Ֆեմինիզմը գործողության մեջ՝ հանուն համակարգային փոխակերպման» (FAST) և «Կանանց հզորացում՝ հանուն բարեկեցության» (WoW) ծրագրերի շրջանակում։
«Գիտության ոլորտում կանանց մասնակցությունն ու կարիերայի առաջընթացը խոչընդոտող գործոններն ու մարտահրավերները Հայաստանում» որակական հետազոտության նպատակն է պարզել թվերի ու վիճակագրության հիմքում ընկած խորքային պատճառները, կանանց մասնակցությունը խթանող և խոչընդոտող հագամանքները, ինչպես նաև ներկայացնել իրավիճակը փոխելու առաջարկներ:
Դրամաշնորհային մրցույթին դիմելու հնարավորություն ունեն այն հետազոտողները, որոնք ունեն որակական հետազոտության փորձ և հմտություններ: Երկու-երեք հոգուց բաղկացած միջգիտակարգային հետազոտական թիմերի ներկայացրած հայտերը կունենան մրցութային առավելություն:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել կից հայտադիմումը և ուղարկել cce@ysu.am էլեկտրոնային հասցեին մինչև ս․թ․ մարտի 10՝ ժամը 00:00-ն։ Ավելի ուշ ներկայացված հայտերը չեն դիտարկվի։

3. Qualitative Research: "Barriers and Challenges to Women's Participation and Career Advancement in Science in Armenia"
02.03.2026 - 10.03.2026
Qualitative Research: "Barriers and Challenges to Women's Participation and Career Advancement in Science in Armenia"
The YSU Continuing Education Center announces a research grant competition open to YSU researchers and research teams.
The research is expected to be conducted between March and June 2026.
The study will be carried out within the framework of the Promoting the Participation of Women and Girls in Science program, financed by the German government and implemented within the framework of the Feminism in Action for Structural Transformation (FAST) and Women's Empowerment for Wellbeing (WoW) programs, implemented by the German Agency for International Cooperation (GIZ).
The aim of compiling qualitative research is to identify the underlying causes behind the numbers and statistics, the attitudes that encourage or hinder women's participation, and to provide proposals for improving the situation.
Applicants should have experience and skills in qualitative research. Applications from interdisciplinary research teams of two to three members will have a competitive advantage.
To apply, complete the attached application form and send it to cce@ysu.am by March 10, 2026, at 12:00 a.m. Late applications will not be considered.