3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Փարիզի քաղաքագիտության ինստիտուտ, Ֆրանսիա
03.03.2026 - 17.03.2026
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Փարիզի քաղաքագիտության ինստիտուտ, Ֆրանսիա
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Փարիզի քաղաքագիտության ինստիտուտի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ ԵՊՀ ուսանողների համար (սոցիալական գիտությունների բնագավառում սովորող)` 2026/2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ h.mkrtchyan@ysu.am: Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել ERASMUS+ , SciencesPo):

03.03.2026 - 17.03.2026
This call regulates the application procedure for students in the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility project between SciencesPo and Yerevan State University.
Under this call  applications are available from Yerevan State University. (study period: 1st semester of 2026-2027 academic year, study field: Social Sciences).
Applicants are required to be proficient in French or English (according to SciencesPo and YSU Inter-Institutional Agreement) respectively, and to provide certifications or self-certifications of the required level.
Prospective applicants should submit their required documents via e-mail to the address: (h.mkrtchyan@ysu.am) by 17 March, 2026 at 14:00. Any application received after the deadline will not be accepted;