3. «Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարան, Հունաստան
08.04.2026 - 17.04.2026
«Էրազմուս+» ծրագրի միջազգային կրեդիտային շարժունություն․ Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարան, Հունաստան
«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական և Աթենքի ազգային և կապոդիստրիան համալսարանների (Հունաստան) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի ուսանողների համար` 2026/2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսանելու նպատակով:
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնում էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե` h.mkrtchyan@ysu.am: Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել Erasmus+, National and Kapodistrian University of Athens):

3. Erasmus+ International Credit Mobility: National and Kapodistrian University of Athens, Greece
Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility action, under the agreement concluded between Yerevan State University and the National and Kapodistrian University of Athens (Greece), mobility opportunities are available for students of the YSU Institute of Physics to study during the first semester of the 2026/2027 academic year.
An excellent command of English is required.
Applications should be submitted electronically to the YSU Department of International Relations (email: h.mkrtchyan@ysu.am). Please indicate Erasmus+, National and Kapodistrian University of Athens in the subject line of the email.
Application deadline: April 17, 2026, at 14:00
Below is the list of required documents for applicants (documents must be submitted in English only, in PDF format):