3. Հայ օգնության ֆոնդը հայտարարում է կրթավճարի մրցույթ 2026-2027 ուստարվա առաջին կուրսի ուսանողների համար
29.06.2026 - 29.06.2026
Հայ օգնության ֆոնդը հայտարարում է կրթավճարի մրցույթ 2026-2027 ուստարվա առաջին կուրսի ուսանողների համար
Հայ օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ) հայտարարում է կրթավճարի մրցույթ 2026-2027 ուսումնական տարում ՀՀ պետական բուհեր ընդունված, բարձր առաջադիմություն ունեցող և սոցիալապես անապահով առաջին կուրսի ուսանողների համար։
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է  լրացնել առցանց դիմումը ՀՕՖ պաշտոնական կայքէջում։
Կրթավճարների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկություններ ստանալու և դիմումի ձևին ծանոթանալու համար անհրաժեշտ է ՀՕՖ կայքէջի գլխավոր մենյուից ընտրել «Where We Focus», ապա՝ «Education» բաժինը։
Հայտերն ընդունվում են միայն առցանց․ առձեռն ներկայացված դիմումները չեն դիտարկվելու։
Դիմումների ընդունումը կմեկնարկի ս․թ․ հուլիսի 15-ից՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կողմից միասնական քննությունների արդյունքների և բուհ ընդունված ուսանողների ցանկի հրապարակումից հետո։

3. Fund for Armenian Relief Announces Tuition Competition for First-Year Students in 2026-27 Academic Year
29.06.2026 - 29.06.2026
Fund for Armenian Relief Announces Tuition Competition for First-Year Students in 2026-27 Academic Year
The Fund for Armenian Relief (FAR) has announced a tuition competition for high-achieving, socially disadvantaged first-year students admitted to Armenia's public universities for the 2026-27 academic year.
To participate in the competition, applicants must complete the online application on FAR's official website.
To find full information about the tuition program and access the application form, applicants should select "Where We Focus" from the main menu of the FAR website, then go to the "Education" section.
Applications will be accepted online only. Paper applications submitted in person will not be considered.
The application process will begin July 15, after Armenia's Assessment and Testing Center under the Ministry of Education, Science, Culture and Sports publishes the results of the unified exams and the list of students admitted to universities.