3. Ֆրանսախոս գիտական հետազոտությունների 5-րդ սիմպոզիում Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում (SRSF-ECO 2026)
06.08.2026 - 21.09.2026
Ֆրանսիայի դեսպանությունը Ռումինիայում, Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալությունը (AUF) և Բուխարեստի Տնտեսագիտական հետազոտությունների ակադեմիան (ASE) Ռումինիայում Շվեյցարիայի և Կանադայի դեսպանությունների աջակցությամբ հրավիրում են մասնակցելու Ֆրանսախոս գիտական հետազոտությունների 5-րդ սիմպոզիումին Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում (SRSF-ECO 2026)։
Սիմպոզիումը նպատակ ունի խթանելու տարբեր գիտակարգերի ներկայացուցիչների համագործակցությունը, գիտահետազոտական կապերի զարգացումը և գիտական արդյունքների ներկայացումն ու տարածումը։
Միջոցառումը կկազմակերպվի ս.թ. նոյեմբերի վերջին շաբաթվա ընթացքում Բուխարեստում։ Միջոցառման հստակ ամսաթիվը կհայտարարվի առաջիկայում։

3. 5th Francophone Scientific Research Symposium in Central and Eastern Europe (SRSF-ECO 2026)
The Embassy of France in Romania, the Agence Universitaire de la Francophonie (AUF) and the Bucharest University of Economic Studies (ASE), with the support of the Embassies of Switzerland and Canada in Romania, invite researchers to participate in the 5th Francophone Scientific Research Symposium in Central and Eastern Europe (SRSF-ECO 2026).
The symposium aims to promote cooperation among representatives of different disciplines, foster the development of research links, and facilitate the presentation and dissemination of research findings.
The event will be held in Bucharest during the last week of November 2026. The exact date will be announced soon.
Research at various stages may be submitted for participation, including:
• preliminary or exploratory studies;
• ongoing research projects;
• preliminary results;
• completed research.
Articles based on selected presentations will be published in the symposium's electronic proceedings (ISSN).