«Էրազմուս+» միջազգային կրեդիտային շարժունության գործողության շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի և Զալցբուրգի համալսարանի (Ավստրիա) միջև կնքված պայմանագրով նախատեսվում են շարժունություններ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական հիմնական կազմի համար` 2026/2027 ուստարվա 1-ին կիսամյակում «PoSIG Teacher Academy 2026» ծրագրի շրջանակում դասախոսություններ կարդալու և վերապատրաստման դասընթացների մասնակցելու նպատակով:
Ծրագրի դիմումներն ընդունվում են ԵՊՀ միջազգային կապերի բաժնի էլեկտրոնային տարբերակով (էլհասցե՝ international@ysu.am: Նամակի վերնագրի դաշտում անհրաժեշտ է նշել ERASMUS+, PoSIG):

27.08.2026 - 04.09.2026
Within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility action, under the agreement concluded between Yerevan State University and the University of Salzburg (Austria), mobility opportunities are available for full-time academic staff of the Faculty of International Relations to deliver lectures and participate in training courses within the framework of the PoSIG Teacher Academy 2026 program during the first semester of the 2026/2027 academic year.
Applications should be submitted electronically to the YSU Department of International Relations (email: international@ysu.am). The subject line of the email must indicate: ERASMUS+, PoSIG.