Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալությունը (JICA) ներկայացնում է GCI World Program (Global Consumer Intelligence World Program) առցանց կրթական ծրագիրը՝ արհեստական բանականության (AI) ոլորտում, որն իրականացվում է Տոկիոյի համալսարանի Մացուո–Իվասավա լաբորատորիայի հետ համագործակցությամբ։
Ծրագիրը հիմնականում նախատեսված է արհեստական բանականությամբ և տվյալագիտությամբ հետաքրքրված ուսանողների համար, կազմակերպվում է անգլերենով և անվճար է։
Ծրագրի հաջորդ փուլը՝ GCI World 2026 September, կմեկնարկի ս.թ. սեպտեմբերի 17-ին։
Այն ուսանողների, երիտասարդ հետազոտողների և հետաքրքրված այլ անձանց համար հնարավորություն է՝ ձեռք բերելու արհեստական բանականության և տվյալագիտության հիմունքների, ինչպես նաև դրանց գործնական կիրառությունների վերաբերյալ գիտելիքներ։
Ծրագրի բովանդակության, մասնակցության պայմանների և դիմելու ընթացակարգի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների համար այցելել հետևյալ պաշտոնական կայքէջը:

The Japan International Cooperation Agency (JICA) is offering the online educational program GCI World Program (Global Consumer Intelligence World Program) in the field of artificial intelligence (AI), delivered in cooperation with the Matsuo-Iwasawa Laboratory at the University of Tokyo.
The program is primarily intended for students interested in artificial intelligence and data science. It is conducted in English and is free of charge.
The next edition of the program, GCI World 2026 September, will begin on September 17, 2026.
The program offers students, early-career researchers and other interested participants an opportunity to enhance their knowledge of the fundamentals of artificial intelligence and data science, as well as their practical applications.
For detailed information on the program content, participation requirements and application process, please visit the official website.