Տիեզերական ճառագայթների հետազոտումը գերբարձր գամմա ճառագայթների օգնությամբ
Հոկտեմբերի 10-ից հոկտեմբերի 13-ը Երևանում տեղի կունենա «Տիեզերական ճառագայթների հետազոտում գերբարձր էներգիայի գամմա ճառագայթման միջոցով» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։  Տասներկու երկրների մասնակիցները կքննարկեն աստղաֆիզիկայի` վերջին տարիների ամենահետաքրքիր հայտնագործություններից մեկի` գերբարձր էներգիայի գամմա ճառագայթների բազմաթիվ աղբյուրների ծագումը:
Գիտաժողովը համատեղ կազմակերպում  են Երևանի պետական համալսարանը, Մաքս Պլանկի միջուկային ֆիզիկայի ինստիտուտը (Հայդելբերգ, Գերմանիա), Իտալիայի աստղաֆիզիկայի ազգային ինստիտուտը (Միլան, Իտալիա), Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Բարձր էներգիայի ֆիզիկայի ինստիտուտը (Պեկին, Չինաստան):

The international conference on "Exploring Galactic Cosmic Ray Accelerators with Ultra-High Energy Gamma-Rays" will be held in Yerevan from Oct 10- to Oct 13. The participants from twelve countries will discuss the origin of one of the most fascinating discoveries in astrophysics - the detection of numerous sources of ultra-high energy gamma rays, which reveal the sites of acceleration of cosmic rays in the galaxy. The conference is jointly organized by Yerevan State University,
the Max-Planck Institute for Nuclear Physics (Heidelberg, Germany), the Italian National Institute for Astrophysics (Milan, Italy), the Institute of High Energy Physics of the Chinese Academy of Sciences (Beijing, China).