23 - 27 հունիս, 2025
Գիտաչափության և տեղեկատվաչափության միջազգային ընկերության համաժողովի շրջանակում համախմբվելու են գիտնականներ, հետազոտական խմբերի ղեկավարներ և գործնական աշխատողներ՝ ոլորտի այս կարևորագույն իրադարձությանը ներկա լինելու, ինչպես նաև գիտաչափության ու տեղեկատվաչափության ամենավերջին զարգացումներին վերաբերող թեմաների քննարկմանը մասնակցելու նպատակով:
Քննարկվելու են գիտաչափության, տեղեկատվաչափության, գրադարանագիտության և հարակից այլ ուղղություններին առնչակից թեմաներ:
2025 թվականին նախատեսվող  համաժողովի հիմնական կազմակերպիչն է ՀՀ ԳԱԱ ԻԱՊԻ գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնը։

20th International Conference of the International Society for Scientometrics and Informetrics
Within the framework of the conference of the International Society of Scientometrics and Informatics, scientists, heads of research groups, and practical workers will gather to attend this most important event in the field, as well as to participate in the discussion of topics related to the latest developments in scientometrics and informatics.
Topics related to scientometrics, informatics, library science, and other related directions will be discussed.
The main organizer of the conference planned for 2025 is the Scientific Information Analysis and Monitoring Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.