• QTS գիտաժողովի միջազգային կազմակերպչական խորհրդի կազմ
Ս.թ. հուլիսի 28-ից օգոստոսի 1-ը կանցկացվի Երևանի պետական համալսարանի հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված քվանտային տեսության և սիմետրիաների վերաբերյալ «QTS-13» միջազգային XIII գիտաժողովը՝ նվիրված Գեորգի Պողոսյանի հիշատակին։ Պրոֆեսոր Պողոսյանը ականավոր տեսական ֆիզիկոս էր և ֆիզիկայում սիմետրիայի մեթոդների ոլորտի առաջատար մասնագետ։ Նրա հետազոտությունները բավական խոր հետք են թողել մաթեմատիկական ֆիզիկայի ոլորտում։
Ակադեմիկոս Ա. Սիսակյանի հետ միասին լինելով ԵՊՀ հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի համահիմնադիր, ինչպես նաև այդ կենտրոնի տնօրեն՝ նա առանցքային դեր է խաղացել միջազգային համագործակցությունների խթանման և հիմնարար ֆիզիկայի զարգացման գործում։ Գեորգի Պողոսյանը կազմակերպել է նաև միջազգային բազմաթիվ գիտաժողովներ՝ համախմբելով աշխարհի տարբեր երկրների գիտնականների՝ քվանտային տեսության և սիմետրիաների արդի ձեռքբերումները քննարկելու նպատակով։
Սույն գիտաժողովի նպատակն է արժևորել նրա գիտական ժառանգությունը՝ համախմբելով գործընկերներին, համահեղինակներին և հետազոտողներին, որոնք աշխատել են նրա հետ կամ ոգեշնչվել նրա աշխատանքից։
«QTS-ն» ավանդական գիտաժողովների շարքերից մեկն է, որն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ և միավորում է սիմետրիայի թեմաներով զբաղվող ֆիզիկոսներին ու մաթեմատիկոսներին: Այն ներառում է երկրաչափական մեթոդները (դասական և ոչ կոմուտատիվ), խմբերի տեսությունը, Լիի և ոչ գծային հանրահաշիվները և դրանց կիրառման հնարավորությունների շրջանակը ժամանակակից քվանտային ֆիզիկայում։
Առաջին «QTS» գիտաժողովը կայացել է Գոսլարում (Գերմանիա) 1999 թվականին, այնուհետև շարունակվել է Կրակովում (Լեհաստան) 2001 թվականին, Սինսինատում (ԱՄՆ)՝ 2003 թվականին, Վառնայում (Բուլղարիա)՝ 2005 թվականին, Վալյադոլիդում (Իսպանիա)՝ 2007 թվականին, Լեքսինգտոնում (ԱՄՆ)՝ 2009 թվականին, Պրահայում (Չեխիա)՝ 2011 թվականին, Մեխիկոյում (Մեքսիկա)՝ 2013 թվականին, Երևանում (Հայաստան)՝ 2015 թվականին, Վառնայում (Բուլղարիա)՝ 2017 թվականին, Մոնրեալում (Կանադա)՝ 2019 թվականին և Պրահայում (Չեխիա)՝ 2023 թվականին։
«QTS-13» գիտաժողովի նախնական ծրագիրը ներառելու է հետևյալ թեմաները.
• Սիմետրիաներ՝ լարի տեսությունում, սուպերգրավիտացիայում, քվանտային գրավիտացիայում
• Գեյջի տեսություններ, ոչ կոմուտատիվ և կոնֆորմ դաշտերի տեսություններ
• Ինտեգրվող համակարգեր
• Քվանտային հաշվարկ, մեքենայական ուսուցում, խճճվածություն
• Քվանտային տեսության հիմունքներ
• Քվանտային օպտիկա, համակցված վիճակներ, Վիգների ֆունկցիաներ
• Դինամիկ համակարգեր
• Սիմետրիաներ՝ վիճակագրական ֆիզիկայում
• Սիմետրիաներ՝ խտացված միջավայրի ֆիզիկայում
• Սիմետրիաներ՝ միջուկային, ատոմային և մոլեկուլային ֆիզիկայում
• Սիմետրիաներ քիմիայում, կենսաբանությունում և այլ գիտություններում
Սիմետրիաները դիտարկվում են իրենց ամենալայն իմաստով.
• Լիի խմբեր և Լիի հանրահաշիվներ՝ ինչպես վերջավոր, այնպես էլ անվերջ
• Սուպերհանրահաշիվներ և սուպերխմբեր
• Հանրահաշվական երկրաչափություն և թվերի տեսություն
• Քվանտային խմբեր
• Ոչ կոմուտատիվ ընդհանրացումներ
• Ներկայացման տեսություն
• Հարաբերական և ոչ հարաբերական հոլոգրաֆիա
• Նեյրոնային ցանցեր, խորքային ուսուցում
• Հատուկ ֆունկցիաներ
• Գծային և ոչ գծային մասնակի ածանցյալային հավասարումների (ՄԱՀ) սիմետրիաներ
Գիտական ծրագիր. «QTS-13» գիտաժողովի ծրագիրը ներառում է շուրջ 15 հրավիրյալ դասախոսություն (տևողությունը՝ 50 + 10 րոպե), որոնք նախատեսված են առավոտյան հինգ նիստերի ընթացքում։ Մյուս ելույթները (30 և 20 րոպե տևողությամբ) կանցկացվեն կեսօրին։ Նախատեսվում է ոչ ավելի, քան երկու զուգահեռ նստաշրջան։ Պաստառային ներկայացումները կանցկացվեն ամեն օր (բացառությամբ հուլիսի 30-ի (չորեքշաբթի))՝ ճաշի ժամից հետո։ Ծրագրված է վեց աշխատանքային օր՝ սկսած հուլիսի 28-ից (երկուշաբթի)՝ ժամը 10:00-ից, և ավարտելով շաբաթ՝ օգոստոսի 1-ին՝ կեսօրին։ Ժամանման օրը նախատեսված է հուլիսի 27-ին (կիրակի), իսկ մեկնումը՝ օգոստոսի 2-ին (կիրակի)։

International Symposium on Quantum Theory and Symmetries
The XIII International Symposium on Quantum Theory and Symmetries (QTS-13), organized by the International Center for Advanced Studies and Physics Department of the Yerevan State University will be held in Yerevan, Armenia on 28 July - 1 August, 2025. The Symposium QTS-13 is dedicated to the memory of George Pogosyan. Professor Poghosyan was a distinguished theoretical physicist and a leading expert in the field of symmetry methods in physics. His research in mathematical physics has left a significant impact and is widely cited in the scientific community. As a co-founder of the International Center for Advanced Studies at Yerevan State University, along with Academician A. Sissakian, and as its director, he played a key role in fostering international collaborations and advancing fundamental physics. He also organized numerous international conferences, bringing together scientists from different countries to discuss modern developments in quantum theory and symmetries. The purpose of the Conference is to bring together scientists who knew Professor George Poghosyan personally and work with him, or who were influenced by his work. The QTS is one of the traditional conference series taking place each odd years and bringing together the physicists and mathematicians working on the topics of symmetry, including the geometrical methods (classical and non-commutative), groups theory, Lie and nonlinear algebras, in the framework of its possible application in modern quantum physics. The first QTS Symposium was held in Goslar in 1999 and afterwards continued in Krakow (2001), Cincinnati (2003), Varna (2005), Valladolid (2007), Lexington (2009), Prague (2011), Mexico City (2013), Yerevan (2015), Varna (2017) , Montreal (2019) and Prague (2023).
The preliminary program of the QTS-13 Symposium in Yerevan will cover the following topics:
Symmetries in String Theory, Supergravity, Quantum Gravity;
Gauge, Noncommutative, Conformal Field Theories;
Integrable Systems;
Quantum Computing, Machine Learning, Entanglement;
Foundations of Quantum Theory;
Quantum Optics, Coherent States, Wigner Functions;
Dynamical Systems;
Symmetries in Statistical Physics;
Symmetries in Condensed Matter Physics.
Symmetries in Nuclear, Atomic and Molecular Physics.
Symmetries in Chemistry, Biology and other Sciences
Symmetries are understood in the widest sense:
Lie groups and Lie algebras, both finite- and infinite-dimensional,
Superalgebras and Supergroups,
Algebraic Geometry and Number Theory,
Quantum groups,
Noncommutative generalizations,
Representation Theory,
Relativistic and Nonrelativistic Holography
Neural Networks, Deep Learning
Special Functions,
Symmetries of Linear and Nonlinear PDO.
Scientific Programme. The Programme of QTS-13 Symposium includes around 15 plenary lectures (50 + 10 minutes duration) scheduled for the five morning sessions. The contributions (30 and 20 minutes) will be presented at the afternoon sessions. We are planning to have no more than two parallel sessions. The poster sessions will be presented every day (except Wednesday, July 30) after the lunch. It is scheduled to have six working days starting on Monday, July 28, at 10 a.m. and ending on Saturday, August 1 at noon. The arrival day is Sunday, July 27 and the departure day is Sunday August 2.