18 - 19 սեպտեմբեր, 2025
Ս․թ․ սեպտեմբերի 18-19 Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կանցկացվի Պարսից լեզվի և գրականության ուսուցման միջազգային 5-րդ գիտաժողովը։ Գիտաժողովը կազմակերպվում է Քեմբրիջի համալսարանի Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի հետ համագործակցությամբ։
Գիտաժողովի նպատակն է ստեղծել հարթակ պարսից լեզվի և գրականության ուսուցման ոլորտում նորարարական մեթոդների ներկայացման համար՝ խթանելով համագործակցությունը դասախոսների և փորձագետների միջև։
Հիմք ընդունելով ուսուցման մեթոդիկաներում թվային տեխնոլոգիաների ներմուծումը՝ գիտաժողովը նաև նպատակ ունի պանելային քննարկումների ձևաչափով կազմակերպելու աշխատաժողով արհեստական բանականության կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև վերլուծելու ուսուցման համակարգում առկա նոր մարտահրավերները, տեխնոլոգիաների կիրառումը և դրանց դրական ու բացասական ազդեցությունը ուսուցման մեջ։
Հիմնական խնդիրները
• Նորարարական գաղափարների հետազոտություն։ Մասնակիցներին ներգրավել ակտիվ քննարկումներում, ուսումնասիրել նորարարական ուսուցման մեթոդները, մասնավորապես թվային տեխնոլոգիաների ազդեցությունը ուսուցման մեթոդների վրա։
• Համագործակցության խթանում։ Խթանել գործակցային կապերը փորձագետների և դասախոսների միջև։ Քննարկել առկա մարտահրավերներն այս ոլորտում և գտնել լուծումներ։

5th International Conference on Teaching Persian Language and Literature
On September 18-19, 2025, the 5th International Conference on Teaching Persian Language and Literature will be held at Yerevan State University, organized by the Chair of Iranian Studies in the Faculty of Oriental Studies. The conference is in collaboration with the Faculty of Asian and Middle Eastern Studies at the University of Cambridge.
The purpose of the conference is to create a platform for presenting innovative methods in teaching Persian language and literature, fostering collaboration between educators and experts in the field.
Building on the integration of digital technologies in teaching methodologies, the conference also aims to organize a panel discussion on the application of artificial intelligence in education and analyze the new challenges in the education system, the use of technologies, and their positive and negative effects on teaching.
• Exploring Innovative Ideas: Engage participants in active discussions, exploring innovative teaching methods, especially the impact of digital technologies on teaching approaches.
• Promoting Collaboration: Foster cooperative relationships between experts and educators. Discuss existing challenges in the field and identify potential solutions.