28 հուլիս - 2 օգոստոս, 2025
ԵՊՀ-ի, «OPTICA» օպտիկների միջազգային կազմակերպության և Բրյուսելի ազատ համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ ս․թ. հուլիսի 28-ից օգոստոսի 2-ը Երևանում կանցկացվի «Սիգման» միջազգային դպրոց-2025» գիտական միջոցառումը:
«Սիգման» միջազգային դպրոցը մեկշաբաթյա ամենամյա ծրագիր է, որը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս խորությամբ ուսումնասիրելու լազերային ֆիզիկայի հիմունքներն ու լազերների կիրառությունները գիտության և տեխնոլոգիաների տարբեր բնագավառներում։ Էնթոնի Սիգմանը, որի անունով է կոչվում դպրոցը, լազերի նախահոր հայտնագործողներից է։ Ավելի քան հիսունամյա գործունեության ընթացքում Սիգմանը եղել է լազերային ֆիզիկայի հիմնադիրներից մեկը և այս բնագավառի բազմաթիվ նորարարությունների հեղինակ է։
«OPTICA» օպտիկների միջազգային կազմակերպության և «IPG Photonics»-ի նախաձեռնությամբ 2014 թվականին Սթենֆորդում անցկացվել է միջազգային առաջին «Սիգման» դպրոցը։ Նախորդ տասը տարիների ընթացքում դպրոցն անցկացվել է Իսպանիայում (ICFO), Գերմանիայում (Max Planck Institute), Մեքսիկայում (CIO), Դանիայում (DTU), ԱՄՆ-ում (University of Rochester, Stanford University), Իռլանդիայում (University College Dublin):
Ամեն տարի շուրջ 100 մագիստրանտներ և ասպիրանտներ հրավիրվում են մասնակցելու մեկշաբաթյա ծրագրին, որի ընթացքում ոլորտի միջազգային ճանաչում ունեցող գիտնականները և արդյունաբերական առաջատար հիմնարկների ներկայացուցիչները հանդես են գալիս դասախոսություններով։ Լազերների «Սիգման» միջազգային դպրոցի ծրագրում ընդգրկված են լազերների նախագծմանը, աշխատանքի սկզբունքներին, տարբեր ծագման ակտիվ միջավայրերի ոչ գծային հատկություններին, տարբեր կիրառություններին և արդի խնդիրներին առնչվող դասախոսություններ։
Ի հավելումն դրան՝ մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռվում ներկայացնելու իրենց սեփական հետազոտությունները, գրանցած գիտական արդյունքներն ու եզրակացությունները։

2025 Siegman International School
The 2025 Siegman International School will be held in Yerevan from July 27 to August 2, organized through a joint initiative by YSU, the international organization OPTICA, and Free University of Brussels.
This prestigious week-long program offers students the opportunity to deeply explore the fundamentals of laser physics and the applications of lasers across various fields of science and technology. The school is named after Anthony Siegman, one of the pioneers of laser technology. Over a career spanning more than fifty years, Siegman became one of the founders of laser physics and a key contributor to numerous innovations in the field.
The first Siegman School was held in 2014 in Stanford, initiated by OPTICA and IPG Photonics. Over the past decade, the school has been organized in various prestigious institutions worldwide, including in Spain (ICFO), Germany (Max Planck Institute), Mexico (CIO), Denmark (DTU), the USA (University of Rochester, Stanford University), and Ireland (University College Dublin).
Every year, around 100 graduate students are invited to participate in the one-week program, during which internationally recognized scientists and representatives from leading industrial organizations deliver lectures. The Siegman International School on Lasers curriculum includes lectures on laser design, operational principles, nonlinear properties of active media from different origins, diverse applications, and current challenges in the field.
In addition, participants are given the opportunity to present their own research, scientific findings, and conclusions.