Ամառային դպրոցի մասին
Երևանի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի նախաձեռնությամբ ս․թ․ հուլիսի 12–19 կանցկացվի «Վիճակագրություն և ուսուցման տեսություն-2026» ամառային դպրոցը, որը նախատեսված է բակալավրիատի ավարտական կուրսի և մագիստրատուրայի ուսանողների, ասպիրանտների, հետազոտողների, ինչպես նաև այն մասնագետների համար, ովքեր հետաքրքրված են վիճակագրությամբ, մեքենայական ուսուցմամբ և դրանց կիրառություններով։
Դասախոսությունները կանցկացվեն անգլերենով։
Մասնակցության վճարը կազմում է 450 եվրո ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչների համար և 600 եվրո՝ մասնագիտական ոլորտի մասնակիցների համար։ Վճարը ներառում է բոլոր ներերկրյա ծախսերը, այդ թվում՝ գրանցման վճարը, կացարանը և սնունդը։ Հայկական բուհերի բակալավրիատի, մագիստրատուրայի ուսանողների և ասպիրանտների համար գործում է հատուկ զեղչված մասնակցության վճար՝ 250 եվրո։ Ակադեմիական համայնքի համար նախատեսված են նաև կրթաթոշակներ, որոնք կծածկեն (ամբողջությամբ կամ մասամբ) մասնակցության վճարները։ Կրթաթոշակին դիմելու մանրամասներին հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ։
Մասնակիցների թիվը խիստ սահմանափակ է, ուստի գրանցված մասնակիցների համար կիրականացվի ընտրական գործընթաց։ Վճարումը պետք է կատարվի միայն մասնակցության հաստատում ստանալուց հետո՝ հաստատման նամակում նշված հաշվին։

The Faculty of Mathematics and Mechanics of Yerevan State University is organizing the Summer School on Statistics and Learning Theory – 2026, which will be held on July 12 – 19, 2026. The program is tailored for senior undergraduate, master's and PhD students, researchers, as well as industry people interested in statistics, machine learning and their applications.
The lectures will be delivered in English.
The participation fee is 450 EUR for academia participants and 600 EUR for industry participants. The participation fee covers all local expenses, including registration fee, accommodation and full board. A special discounted participation fee of 250 EUR is available for undergraduate, master's and PhD students from Armenian universities.  Scholarships are also available for academia participants to cover (fully or partially) their participation fees. Details on how to apply for the scholarship are available here.
Since the number of participants is very limited, the selection process is assumed for the registered participants. Payment must be made only after receiving participation approval, to the bank account provided in the confirmation letter.