• «Քիմիայի մոլ-2026» գիտության դպրոցի ծրագիր
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի, ֆարմացիայի ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ ՕԴՔԳՏԿ-ի նախաձեռնությամբ ս.թ. հունիսի 8-10 կանցկացվի «Քիմիայի մոլ-2026» գիտության դպրոցը:
Գիտության դպրոցի շրջանակում համալսարանում հյուրընկալվելու են տարբեր երկրների՝ միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար մասնագետներ, որոնք դասախոսություններ կկարդան քիմիայի տարբեր բնագավառների վերաբերյալ և խորհրդատվություն կտան քիմիայի ժամանակակից ու խոստումնալից ուղղությունների մասին:
Միջոցառումը նախատեսված է երիտասարդ գիտնականների, ասպիրանտների, մագիստրատուրայի և բակալավրիատի ուսանողների, ինչպես նաև ավագ դպրոցի աշակերտների համար:

About the scientific school
At the initiative of the Faculty of Chemistry and Institute of Pharmacy of YSU and STCOPC NAS RA, the “Chemistry Mall–2026” Science School will be held on June 8–10 of this year.
Within the framework of the Science School, the University will host internationally recognized leading experts from various countries, who will deliver lectures on different fields of chemistry and provide consultations on contemporary and promising research directions.
The event is intended for young researchers, doctoral candidates, master’s and undergraduate students, as well as high school students.
Number of invited professors: 12–16
Number of target participants: 60–80
If you have any questions, please contact the organizers at the following email address: chem2026@ysu.am