3. «Թարգմանությունը միջնորդ լեզվի միջոցով» խորագրով միջազգային գիտաժողով
Ս․թ. սեպտեմբերի 27-29-ը Թարգմանության եվրասիական երկրորդ համաժողովի շրջանակում տեղի կունենա «Թարգմանությունը միջնորդ լեզվի միջոցով» խորագրով միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովի նպատակն է ստեղծել հարթակ թարգմանաբանական ոլորտի արդիական մի շարք հիմնախնդիրների քննարկման համար՝ հրավիրելով թարգմանաբանության և հարակից գիտակարգերի՝ լեզվաբանության, գրականագիտության, մշակութաբանության և մանկավարժության ոլորտների ականավոր մասնագետների:
Գիտաժողովին դասախոսությամբ հանդես կգան թարգմանաբանության ոլորտում համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ Ալվարդ Ջիվանյանը (Երևանի պետական համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր), Թեո Հերմանսը (Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի դոկտոր, պրոֆեսոր), Փիթեր Քաուին (Կալիֆոռնիայի համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր) և Բրայըն Բեյըրը (Քենթի պետական համալսարանի դոկտոր, պրոֆեսոր):

On September 27-29, 2023, within the framework of the Second Eurasian Conference on Translation, an international conference entitled "Translation through an intermediary language" will be held.
The purpose of the conference is to create a platform for the discussion of a number of urgent problems in the field of translation, inviting outstanding specialists in the field and related disciplines such as linguistics, literary studies, cultural studies, and pedagogy.
Outstanding scientists in the translation field such as Alvard Jivanyan (Ph.D., Yerevan State University), Theo Hermans (Ph.D., University College London), Peter Cowie (Ph.D., University of California), and Brian Beyer (Ph.D., Kent State University) will give lectures at the conference.