3. «Ինչպե՞ս կարող է ազգագրական հետազոտությունը կիրառվել զարգացման ծրագրերում. «EU Lead4Shirak» ծրագրի փորձը» խորագրով հանդիպում-քննարկում ԵՊՀ-ում
«Ինչպե՞ս կարող է ազգագրական հետազոտությունը կիրառվել զարգացման ծրագրերում. «EU Lead4Shirak» ծրագրի փորձը» խորագրով հանդիպում-քննարկում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ 6-րդ մասնաշենքի ընթերցասրահ
Ս.թ. ապրիլի 12-ին՝ ժամը 14:30-ին, ԵՊՀ 6-րդ մասնաշենքի ընթերցասրահում (318 լսարան) կանցկացվի  «Ինչպե՞ս կարող է ազգագրական հետազոտությունը կիրառվել զարգացման ծրագրերում․ «EU Lead4Shirak» ծրագրի փորձը» խորագրով հանդիպում-քննարկում:
Հանդիպման շրջանակում ծրագրի ղեկավար Հուսիկ Սարգսյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Մխիթար Գաբրիելյանը և ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի դասախոս Ռուզաննա Ծատուրյանը կներկայացնեն ծրագրի փորձառությունը:

3. Meeting-discussion titled "How Can Ethnographic Research Be Used in Development Programs? Experience of EU Lead4Shirak Project" at YSU
Meeting-discussion titled "How Can Ethnographic Research Be Used in Development Programs? Experience of EU Lead4Shirak Project" at YSU
Reading hall of YSU 6th building
On April 12 this year, at 2:30 p.m., in the reading hall of YSU 6th building (auditorium 318), a meeting-discussion titled "How Can Ethnographic Research Be Used in Development Programs? Experience of EU Lead4Shirak Project" will be held.
At the meeting, the experience of the project will be presented by the project leader Husik Sargsyan, Associate Professor Mkhitar Gabrielyan, Dean of YSU Faculty of History, Candidate of Historical Sciences, and Ruzanna Tsaturyan, a lecturer at the YSU Chair of Archeology and Ethnography.