3. Երգչախմբային հետազոտական շրջայց
Ս.թ. սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 12։00-ին, ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի դահլիճում տեղի կունենա մամուլի ասուլիս՝ սեպտեմբերի 21-25-ը Երևանում կայանալիք Երգչախմբային հետազոտական շրջայցի վերաբերյալ:
Բանախոսներն են «Հայ մշակույթի միջազգային ասոցիացիա» ՀԿ-ի հիմնադիր-նախագահ Կարինե Դավթյանը, Լիբանանի «Ֆայհա» ազգային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր խմբավար Պարգև Թասլաքյանը և Երգչախմբային երաժշտության միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ռուլա Աբու Բաքերը։
Երգչախմբային հետազոտական շրջայցի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 21-ին՝ ժամը 10։30-ին, ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի դահլիճում։

3. Study Tour to Armenia for Conductors and Vocal Leaders
On September 18, 2024, at 12:00 pm, in the hall of YSU Charles Aznavour Cultural Center, a press conference will be held to discuss the upcoming study tour to Armenia for conductors and vocal leaders. This tour is scheduled to take place from September 21-25 in Yerevan.
The press conference will feature speakers including, Karine Davtyan, Founder-President of the International Association of Armenian Culture, Pargev Taslakyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Fayha National Choir of Lebanon, Roula Abou Baker, Vice President of the International Federation for Choral Music.
The opening ceremony of the study tour will be held on September 21 at 10:30 am in the hall of YSU Charles Aznavour Cultural Center.