3. «Աշխարհագրական և քարտեզագրական մեթոդների կիրառությունը ռազմական աշխարհագրության մեջ» խորագրով կրթական-հետազոտական ծրագիր
02.05.25 - 04.05.25
«Աշխարհագրական և քարտեզագրական մեթոդների կիրառությունը ռազմական աշխարհագրության մեջ» խորագրով կրթական-հետազոտական ծրագիր
Ծաղկաձորի «Համալսարան» ուսումնաարտադրական բազա
Ս․թ․ մայիսի 2-4-ը՝ ժամը 14։30-ին, ԵՊՀ Ծաղկաձորի «Համալսարան» ուսումնաարտադրական բազայում կանցկացվի «Աշխարհագրական և քարտեզագրական մեթոդների կիրառությունը ռազմական աշխարհագրության մեջ» խորագրով կրթական-հետազոտական ծրագիրը:
Նախագծի շրջանակում կկազմակերպվեն եռօրյա դասընթացներ և դաշտային հետազոտություններ` նման գեոքեշինգի (Geocaching) ֆորմատին։ Երեք օրերի ընթացքում մասնակիցները կտեղեկանան ռազմական աշխարհագրության, տեղանքում ճիշտ կողմնորոշվելու, գլոբալ տեղորոշման համակարգի և դրանց կիրառման հմտությունների մասին։ Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները կօգտվեն նորագույն տեղորոշման սարքավորումներից (կողմնացույց, JPS):

3. Educational-Research Program Titled "Application of Geographical and Cartographic Methods in Military Geography"
02.05.25 - 04.05.25
Educational-Research Program Titled "Application of Geographical and Cartographic Methods in Military Geography"
YSU "University" Training and Production Base in Tsaghkadzor
From May 2 to 4, 2025, at 2:30 p.m., at YSU "University" Training and Production Base in Tsaghkadzor, the educational-research program titled "Application of Geographical and Cartographic Methods in Military Geography" will be held.
As part of the program, three-day training sessions and field research activities will be organized in a format similar to geocaching. During those three days, participants will gain knowledge on military geography, accurate orientation in the terrain, and the global positioning system, along with the practical skills necessary for their application. The program will also provide participants with the opportunity to use state-of-the-art navigation equipment, including compasses and GPS devices.