3. Քեմբրիջի համալսարանի՝ պարսից լեզվի և գրականության ուսուցմանը նվիրված միջազգային 5-րդ գիտաժողովը ԵՊՀ-ում
18.09.25 - 19.09.25
Քեմբրիջի համալսարանի՝ պարսից լեզվի և գրականության ուսուցմանը նվիրված միջազգային 5-րդ գիտաժողովը ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետ, 7-րդ մասնաշենք, Ֆիրդուսիի անվան դահլիճ, ISTC կենտրոն
Ս․թ․ սեպտեմբերի 18-19 Երևանի պետական համալսարանում Արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի նախաձեռնությամբ կանցկացվի Քեմբրիջի համալսարանի՝ պարսից լեզվի և գրականության ուսուցմանը նվիրված հեղինակավոր միջազգային 5-րդ գիտաժողովը:
Գիտաժողովը կազմակերպվում է Քեմբրիջի համալսարանի Միջին Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի հետ համագործակցությամբ։

3. 5th International Conference on Teaching Persian Language and Literature at YSU, Organized by University of Cambridge
18.09.25 - 19.09.25
5th International Conference on Teaching Persian Language and Literature at YSU, Organized by University of Cambridge
YSU Faculty of Oriental Studies, 7th Building, Ferdowsi Hall, ISTC
On September 18-19, 2025, Yerevan State University will host the 5th International Conference on Teaching Persian Language and Literature, initiated by the Chair of Iranian Studies at YSU Faculty of Oriental Studies.
The conference is being organized in collaboration with the Faculty of Middle Eastern Studies at the University of Cambridge.
The 5th international conference will take place on:
• September 18, from 8:30 AM to 6:00 PM, in Ferdowsi Hall (Room 218) at YSU Faculty of Oriental Studies