3. Կորեերենին և կորեական մշակույթին նվիրված ցերեկույթ ԵՊՀ-ում
Ս.թ. հունիսի 13-ին՝ ժամը 15:30-ին, ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում տեղի կունենա կորեերենին և կորեական մշակույթին նվիրված ցերեկույթ, հետայդու ԵՊՀ-ում կորեերենի ութամսյա դասընթացի մասնակիցների ավարտական վկայականների հանձնում:
Միջոցառմանը ներկա են լինելու ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ Տիգրան Եփրեմյանը,  Օքլենդի համալսարանի (Նոր Զելանդիա) արվեստի և կրթության ֆակուլտետի կորեագիտության, ասիագիտության դոցենտ Չանգզու Սոնգը, Հայաստանում կորեերեն դասավանդողների ասոցիացիայի անդամները։

3. Matinee Dedicated to Korean Language and Culture at YSU
On June 13, 2025, at 3:30 p.m., YSU Charles Aznavour Cultural Center will host a matinee dedicated to the Korean language and culture.
At the event, participants of the eight-month Korean language course at YSU will receive their certificates of completion.
The event will be attended by the Dean of YSU Faculty of International Relations, Ph.D. in Political Science, Associate Professor Tigran Yepremyan; Associate Professor of Korean and Asian Studies at the Faculty of Arts and Education of the University of Auckland (New Zealand), Changzoo Song; as well as members of the Association of Korean Language Instructors in Armenia.