3. «Անձնական տվյալների պաշտպանության հիմնախնդիրները». ճամբար Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում
Ս.թ. հունիսի 23-25-ը՝ ժամը 10։00-16։00-ն, Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետն Իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) աջակցությամբ կկազմակերպի ամառային դպրոց, որը նվիրված կլինի անձնական տվյալների պաշտպանության հիմնախնդիրներին։
Ամառային դպրոցին ներգրավվելու հնարավորություն կուենան ՀՀ տարբեր բուհերի մինչև 30 ուսանողներ, որոնք ծրագրի շրջանակում գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կունենան համապատասխան ոլորտի՝ Գերմանիայից ժամանած փորձագետի օգնությամբ։

3. "Challenges of Personal Data Protection": Summer school in Goris, Syunik Province
From June 23 to 25, 2025, between 10:00 a.m. and 4:00 p.m., a summer school on the challenges of personal data protection will be held in Goris, Syunik Province. The event is organized by YSU Faculty of Law, with the support of the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ).
Up to 30 students from various higher education institutions across Armenia will have the opportunity to participate in the summer school. Within the framework of the program, participants will have the opportunity to deepen their theoretical knowledge and practical skills in personal data protection, under the guidance of a leading expert from Germany specializing in the field.