3. Մանվել Ասատրյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով ԵՊՀ-ում
Ս.թ. ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:00-ին, ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի դահլիճում տեղի կունենա Մանվել Ասատրյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգա ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը:
Գիտաժողովին ներկա կլինեն ԵՊՀ ռեկտորը, Հայ բանասիրության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, տարբեր ֆակուլտետների դեկաններ, ՀՀ տարբեր բուհերի և կենտրոնների ներկայացուցիչներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ, ուսանողներ, հյուրեր:

3. National Conference Dedicated to 100th Anniversary of Manvel Asatryan at YSU
On April 29, 2026, at 13:00, the YSU Faculty of Armenian Philology will host a national conference dedicated to the 100th anniversary of Manvel Asatryan.
The event will open with welcome addresses by YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Yuri Suvaryan, Academician-Secretary of the Division of Armenology and Social Sciences at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
Among the attendees will be the YSU rector, faculty members of the Faculty of Armenian Philology, deans of various faculties, representatives of multiple universities and research centers across Armenia, as well as postgraduates, doctoral candidates, students, and other guests.