3. Փիլիսոփայական ասոցիացիաների համաշխարհային համադաշնության (FISP) նախագահության նիստը ԵՊՀ-ում
Ս.թ. հունիսի 24-ին և 25-ին՝ ժամը 9:30-ին, ԵՊՀ Պալեանների անվան դահլիճում Երևանի պետական համալսարանի, Փիլիսոփայական ասոցիացիաների համաշխարհային համադաշնության (FISP) նախագահության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հանրային գործերի էթիկայի կենտրոնի (ETICA) նախաձեռնությամբ տեղի կունենա Փիլիսոփայական ասոցիացիաների համաշխարհային համադաշնության նախագահության նիստը, որի ընթացքում կքննարկվեն փիլիսոփայական համաշխարհային կոնգրեսի կազմակերպմանն առնչվող և այլ հարցեր։
Փիլիսոփայական ասոցիացիաների համաշխարհային համադաշնության (FISP) նախագահության նիստը, որը տեղի է ունենում երկու կամ երեք տարին մեկ անգամ աշխարհի լավագույն համալսարաններում, փիլիսոփայության բնագավառում միջազգային նշանակություն ունեցող կարևորագույն իրադարձություն է։
Նիստը տեղի կունենա.
• 24.06.2026-ին՝ ժամը 9:30-18:30-ը,
• 25.06.2026-ին՝ ժամը 9:30-13:30-ը:
Հարցազրույցները կանցկացվեն անգլերենով։
Միջոցառմանը կմասնակցեն համադաշնության համանախագահները, փոխնախագահները և նախագահության մյուս անդամները։

3. FISP Presidency Meeting at YSU
On June 24–25, 2026, at 9:30 a.m., Yerevan State University will host a meeting of the Presidency of the World Federation of Philosophical Associations (FISP), organized jointly by Yerevan State University, the Presidency of the World Federation of Philosophical Associations (FISP), and the Center for Ethics in Public Affairs (ETICA) of the American University of Armenia.
The meeting will address issues related to the organization of the World Congress of Philosophy, as well as other agenda items of international relevance.
The Presidency meeting of the World Federation of Philosophical Associations (FISP) is held once every two to three years at leading universities around the world and is regarded as one of the most significant international events in the field of philosophy.
The session will take place as follows:
• June 24, 2026: 9:30 a.m. – 6:30 p.m.
• June 25, 2026: 9:30 a.m. – 1:30 p.m.
The working language of the meeting will be English. All interviews will be conducted in English.
The event will bring together the co-presidents, vice-presidents, and other members of the FISP Presidency.