3. ԵՊՀ-ում կանցկացվի «Միջազգային աշնանային դպրոց–2026»-ը
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և Լայբնիցի անվան Արևելյան և Հարավարևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների ինստիտուտի (IOS) համագործակցության շրջանակում ս․թ․  սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 10 Երևանում կանցկացվի «Միջազգային աշնանային դպրոց–2026»-ը։
Աշնանային դպրոցի նպատակն է ուսումնասիրել, թե հակամարտությունների և քաղաքական վերափոխումների պայմաններում ինչպես է միջազգային իրավունքը մեկնաբանվում, վիճարկվում և օգտագործվում որպես գործիք հատկապես Հայաստանում և Հարավային Կովկասում։ Ծրագիրը մեկտեղում է միջազգային իրավունքի, քաղաքագիտության և տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների դիտանկյունները՝ նպաստելով Լայբնիցի անվան Արևելյան և Հարավարևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների ինստիտուտի (IOS) և ԵՊՀ-ի միջև համատեղ հետազոտական ու կրթական աշխատանքի, ինչպես նաև կարողությունների զարգացմանը։
Դպրոցը նախատեսված է իրավագիտության, միջազգային հարաբերությունների, քաղաքագիտության կամ հարակից մասնագիտությունների բակալավրիատի բարձր կուրսերի, մագիստրատուրայի ուսանողների և ասպիրանտների համար։
Դիմումներն անհրաժեշտ է ներկայացնել մինչև ս․թ. հուլիսի 31-ը՝ ուղարկելով daad26@ios-regensburg.de էլեկտրոնային հասցեին։
Աշնանային դպրոցն անցկացվում է Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Վիճարկվող տարածքներ, մասնատված կարգեր. միջազգային իրավունքը և քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում» նախագծի շրջանակում: Նախագիծը «Արևելք-Արևմուտք երկխոսություն» ծրագրի մաս է կազմում, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից։
Մանրամասներին և դիմում-հայտի ներկայացման կարգին հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ։
Հարցերի դեպքում կապ հաստատել հետևյալ էլհասցեների միջոցով՝ ica@ysu.am (Եղիշե Կիրակոսյան, ԵՊՀ), daad26@ios-regensburg.de (Սինդի Վիտկե-Հոլֆելդին, IOS)։

3. International Autumn School 2026 at YSU
Within the framework of cooperation between the Faculty of Law at Yerevan State University and the Leibniz Institute for East and Southeast European Studies (IOS), the International Autumn School 2026 will take place in Yerevan from 30 September to 10 October 2026.
The Autumn School aims to explore how international law is interpreted, contested, and instrumentalized in contexts of conflict and political transformation, with a particular focus on Armenia and the South Caucasus. Combining perspectives from international law, political science, and area studies, it brings together co-research, co-teaching, and capacity building between IOS and YSU.
The School is intended for students in advanced Bachelor's, Master's, or doctoral programs with a background in law, international relations, political science, or related disciplines.
Applications must be submitted by 31 July 2026 to daad26@ios-regensburg.de.
The Autumn School is part of the DAAD-funded project "Contested Spaces, Fragmented Orders: International Law and Politics in the South Caucasus", as part of the "East–West Dialogue" program, funded by the German Federal Foreign Office.