4. Ուսուցչական առաջնորդություն
2022–2023 ուստարվանից Երևանի պետական համալսարանում գործում է «Ուսուցչական առաջնորդություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը՝ հեռակա ուսուցմամբ։
Կրթական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի հեռավոր մարզերի և սահմանամերձ գյուղերի հանրակրթական դպրոցների համար պատրաստել որակյալ առաջնորդ ուսուցիչներ` ապագա մասնագետներին տալով ակադեմիական և գործնական հիմնարար գիտելիքներ, որոնք կնպաստեն այդ դպրոցներում նորարարական մեթոդներով դասավանդմանը, դասարանական մշակույթի ձևավորմանը, համայնքի ներազդեցության ծրագրերի իրականացման միջոցով աշակերտների առաջադիմությանը, համայնքի կյանքում առավել ակտիվ ներգրավված լինելուն, ինչպես նաև առաջնորդական հմտությունների զարգացմանը։

4. Instructional leadership
The "Instructional Leadership" educational program has been operating at Yerevan State University since the 2022/2023 academic year (part-time mode of study).
The program aims to prepare qualified leader-teachers for the public schools of remote regions and border villages of Armenia, giving future specialists academic and practical fundamental knowledge that will contribute to teaching in those schools with innovative methods, forming a positive classroom culture, assessing the progress of students through the implementation of community influence programs, and being more active in the community life.