5. «Բաց հարցեր արդի ֆիզիկայում». սեմինար-քննարկում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի հանդիսավոր նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ հայտնի գիտնական Պոլ Դևիսի (Paul Davies)՝ «Բաց հարցեր արդի ֆիզիկայում» խորագրով սեմինարը:
Ֆիզիկան միշտ եղել է մարդկության գիտելիքի ու խորը հարցումների ամենակարևոր բնագավառներից: Կայացած սեմինար-քննարկումը կարևոր է, քանի որ այն վերաբերում է այնպիսի հիմնարար հարցերի, որոնք մարդկությունը դեռևս չի կարողացել լուծել, սակայն դրանց պատասխանները կարող են էականորեն փոխել մեր՝ տիեզերքի և կյանքի մասին պատկերացումները։ Այս հարցերի պատասխանները թույլ կտան ավելի ճշգրիտ ու ամբողջական պատկերացում կազմել տիեզերքի կառուցվածքի, ժամանակի, տարածության ու կյանքի գոյության մասին։ Նմանօրինակ քննարկմների միջոցով ոչ միայն նոր հարցադրումներ են արվում, այլև առաջ են քաշվում գիտական նորագույն ուղղություններ, որոնք մղում են գիտնականներին փորձելու բացահայտել մինչ օրս գոյություն ունեցող անորոշությունները: Սա նաև խթանում է միջազգային գիտական համագործակցությունը նոր գաղափարների փոխանակման, միասնական ջանքերով գլոբալ հարցերի լուծման տեսանկյունից:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվեցին, թե ի՞նչ է տեղի ունեցել Մեծ պայթյունից՝ տիեզերքի սկզբից առաջ, հնարավո՞ր է իրականացնել ճամփորդություն ժամանակի միջով, արդյո՞ք մենք ապրում ենք բազմատիեզերքում (multiverse), ի՞նչ է մութ նյութը, գոյություն ունի՞ այլմոլորակային կյանք, որոնք են ֆիզիկայի օրենքների սկզբնավորման ակունքները և այլն:
Պոլ Դևիսը «Գիտության հիմնարար հասկացություններ» (BEYOND)  կենտրոնի տնօրենն է, Արիզոնայի պետական համալսարանի (ԱՄՆ) պրոֆեսոր: Նրա հետազոտական հետաքրքրությունները վերաբերում են տիեզերագիտության, դաշտի քվանտային տեսության և աստղակենսաբանության ոլորտներին: Գիտնականը կոր տարածություններում (գրավիտացիոն դաշտերում) դաշտի քվանտային տեսության հիմնադիրներից է։ Մասնագիտական գրականությունում լավ հայտնի են «Բանչ-Դևիսի վակուումային վիճակ» և «Ֆուլլինգ-Ունրու-Դևիսի երևույթ» հասկացությունները։ Պոլ Դևիսի՝ կոր տարածություններում դաշտի քվանտային տեսության վերաբերյալ մենագրությունը սեղանի գիրք է այդ ասպարեզում աշխատող գիտնականների համար։ Ֆիզիկայի վերոգրյալ ուղղությունը նաև ԵՊՀ տեսական ֆիզիկայի լաբորատորիայի գիտական հետազոտությունների հիմնական ոլորտներից է։ Այդ ուսումնասիրությունները սկսվել են ակադեմիկոս Գուրգեն Սահակյանի նախաձեռնությամբ անցյալ դարի ութսունական թվականների սկզբին։
Պոլ Դևիսը մեծ ներդրում ունի նաև գիտության հանրայնացման գործում. մոտ 30 հանրամատչելի գրքերի հեղինակ է, վարում է հաղորդումներ ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ։

5. "Open Questions in Modern Physics" seminar-discussion held at YSU
YSU Institute of Physics recently hosted prominent scientist Paul Davies, who led a seminar titled "Open Questions in Modern Physics" in the Ceremonial Meeting Hall of the institute.
Physics has always been one of the most important areas of human knowledge and profound inquiry. This seminar-discussion was significant as it addressed fundamental questions that humanity has not yet been able to answer, but the answers to them can profoundly change our understanding of the universe and life. The answers to these questions would provide a more precise and comprehensive understanding of the structure of the universe, the nature of time, space, and the existence of life. Such discussions not only raise new questions but also introduce the latest scientific approaches that encourage scientists to explore the uncertainties that have persisted up to the present day. This also promotes international scientific cooperation in the exchange of new ideas and the collective efforts to solve global issues.
During the seminar, topics discussed included what occurred before the Big Bang, whether time travel is possible, whether we live in a multiverse, what dark matter is, the existence of extraterrestrial life, the origins of the laws of physics, and more.
Professor Paul Davies is the Director of Beyond Center for Fundamental Concepts in Science at Arizona State University (USA). His research interests cover cosmology, quantum field theory, and astrobiology. He is one of the founders of quantum field theory in curved spacetime (gravitational fields). The concepts of "Bunch-Davies vacuum state" and the "Fulling-Unruh-Davies effect" are well-known in scientific literature. Paul Davies's monograph on quantum field theory in curved spacetime is considered a reference book for scientists working in the field. This area of physics is also a central focus of scientific research at the YSU Laboratory of Theoretical Physics. Research in this domain began in the early 1980s at the initiative of academician Gurgen Sahakyan.
Paul Davies has made significant contributions to the popularization of science. He is the author of nearly 30 accessible books and has hosted radio and television programs.