«Սերվիս» կրթական ծրագիրը (առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով) գործում է ԵՊՀ սերվիսի ամբիոնում բակալավրի և մագիստրատուրայի կրթական մակարդակների համար։
«Սերվիս» կրթական ծրագիր ընդունվելու համար անհրաժեշտ է հանձնել հետևյալ մրցութային քննությունները՝
• հայոց լեզու և գրականություն (գ),
• օտար լեզու (գ) կամ աշխարհագրություն (գ)։
«Սերվիս» կրթական ծրագրի նպատակն է պատրաստել ընդհանուր առմամբ՝ սերվիսի ոլորտի և մասնավորապես՝ զբոսաշրջության ոլորտի ղեկավարներ և դրանցում առկա ծառայությունների պլանավորման և կազմակերպման մասնագետներ։ Այդ նպատակին հասնելու համար ուսանողներին փոխանցվում են հիմնարար և միջոլորտային գիտելիքներ ծառայությունների պլանավորման և կազմակերպման հիմքերի մասին՝ աշխարհագրական, տնտեսագիտական, մարքեթինգային, կառավարչական, սոցիալ-հոգեբանական, կայուն զարգացման հայեցակարգի, սերվիսագիտական, զբոսաշրջագիտական ուղղվածություններով։ Ձեռք բերված գիտելիքները հիմք են սոցիալ-մշակութային և զբոսաշրջային ծառայությունների ոլորտներում աշխատելու համար (հյուրանոցային և ռեստորանային ձեռնարկություններ, զբոսաշրջային օպերատորական և գործակալական ծառայություններ, գիտակրթական և մշակութային հաստատություններ, առողջապահական հաստատություններ, ֆինանսաբանկային կազմակերպություններ, առևտրային կազմակերպություններ)։
«Սերվիս» կրթական ծրագրի մրցակցային առավելություններն են՝ ՀՀ-ում իր տեսակի մեջ առաջինը լինելը և դրանով պայմանավորված՝ արդեն իսկ ձևավորված, ակադեմիական ամուր հիմքերը, պրոֆեսորադասախոսական բարձրակարգ անձնակազմը, ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող ուսումնական պլաններն ու դասընթացները, հետազոտահենք, ուսանողակենտրոն և դասավանդման նորագույն մեթոդներով ուսուցումը, մասնագիտական և ուսումնական պրակտիկաները, տեխնիկապես հագեցած լսարանային պայմանները:
Ծրագրի ավարտին ուսանողները հնարավորություն կունենան կրթությունը շարունակելու ինչպես ԵՊՀ, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան մասնագիտական ծրագրեր իրականացնող բուհերի ասպիրանտուրայում։

The "Service" educational program (full-time and part-time modes of study) is available at the YSU Department of Service for the Bachelor and Master's educational levels.
To be admitted to the "Service" educational program, the following competitive exams are taken:
The Armenian language and literature (written)
Foreign language (written) or geography (written).
The program aims to prepare managers of the service in general and the tourism sector in particular, and specialists in the planning and organization of services in them. To achieve that goal, students are given basic and cross-sectoral knowledge about the bases of planning and organization of services, with geographical, economic, marketing, managerial, socio-psychological, sustainable development concepts, service science, and tourism orientations. The acquired knowledge is the basis for working in the fields of socio-cultural and tourist services (hotel and restaurant enterprises, tourist operator and agency services, scientific-educational and cultural institutions, health institutions, financial and banking organizations, and commercial organizations).
The competitive advantages of the "Service" educational program are:
• Being the first of its kind in RA, and due to this, the already formed, strong academic foundations, high-quality teaching staff, curricula and courses that meet modern requirements, research-based, student-centered, and teaching with the latest teaching methods
• Professional and educational internships,
• Technically equipped classroom conditions.
Upon completing the program, students will have the opportunity to continue their education both at YSU and at post-graduate programs of RA universities implementing relevant professional programs.