5. Ղազախստանի պատվիրակությունն այցելել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետ
Հոկտեմբերի 20-21-ը Երևանում կայացած «The Academic City: International Knowledge Forum» միջազգային գիտաժողովի շրջանակում Ղազախստանի Հանրապետության գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Գուլզատ Կոբենովայի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Երևանի պետական համալսարան։
Այցի ընթացքում պատվիրակությունն այցելել է Արևելագիտության ֆակուլտետ, մասնավորապես ծանոթացել Աբայի անվան ղազախերենի, Ղազախստանի պատմության և մշակույթի կենտրոնի գործունեությանը և քննարկել հայ-ղազախական գիտակրթական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և Ղազախստանի գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչների մշտական հանդիպումները խթանում են երկկողմ համագործակցության զարգացմանը։ Ղազախ գործընկերները բազմիցս շեշտել են ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի բացառիկ դերակատարումը հայ-ղազախական մշակութային-հումանիտար համագործակցության ասպարեզում։

On October 20–21, within the framework of the "Academic City: International Knowledge Forum" held in Yerevan, a delegation headed by Gulzat Kobenova, Vice Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, visited Yerevan State University.
During the visit, the delegation toured the Faculty of Oriental Studies, where they were introduced to the activities of the Abai Center of Kazakh Language, History, and Culture. The parties discussed prospects for expanding Armenian–Kazakh scientific and educational cooperation.
Regular meetings between the faculty's academic staff and representatives of Kazakhstan's science, education, and culture sectors continue to foster the development of bilateral collaboration. Kazakh partners have repeatedly highlighted the exceptional role of YSU Faculty of Oriental Studies in strengthening Armenian–Kazakh cultural and humanitarian ties.