5. «Քաղաքականություն, կրոն և հասարակություն. Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի գաղափարների վերընթերցումը» խորագրով գիտաժողով ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում
«Քաղաքականություն, կրոն և հասարակություն. Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի գաղափարների վերընթերցումը» խորագրով գիտաժողով ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում
ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետում տեղի է ունեցել գիտաժողով՝ ի հիշատակ Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի:
Միջոցառման նպատակն էր բազմակողմանիորեն անդրադառնալ Իրանի 86-ամյա առաջնորդի գաղափարական ժառանգությանը՝ դիտարկելով այն համաշխարհային և տարածաշրջանային արդի զարգացումների համատեքստում։
Գիտաժողովի շրջանակում զեկուցումով հանդես է եկել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վարդան Ոսկանյանը՝ ներկայացնելով «Այաթոլլահ Ալի Խամենեիի տեսակետներն Արցախի հիմնախնդրի վերաբերյալ 44-օրյա պատերազմի ավարտին» վերտառությամբ վերլուծությունը։
Պրոֆեսոր Վ. Ոսկանյանն առանձնահատուկ ընդգծել է Ալի Խամենեիի դիրքորոշումն ու վերաբերմունքը Իրանի հարևան և բարեկամ երկրի՝ Հայաստանի նկատմամբ։ Պրոֆեսորը վերլուծել է, թե ինչպես են այդ տեսակետներն արտացոլում տարածաշրջանային անվտանգության և աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության վերաբերյալ կարևոր ընկալումները՝ ընդգծելով նմանատիպ քննարկումների անհրաժեշտությունը գիտական հանրույթի համար։

5. Politics, religion and society: re-reading the ideas of Iran's Supreme Leader Ali Khamenei at YSU
Politics, religion and society: re-reading the ideas of Iran's Supreme Leader Ali Khamenei at YSU
The Faculty of Theology at Yerevan State University, in collaboration with the Cultural Center of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia, hosted an event dedicated to the re-reading of the political, religious, and social ideas of Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei.
The event aimed to provide a multidimensional analysis of the ideological legacy of 86-year-old Supreme Leader Ali Khamenei, examining it within the context of contemporary global and regional developments. The discussion focused on key aspects of his political ideas, religious interpretations, and social views, which have had a significant impact on the formation of Iran's domestic and foreign policy.
Speakers also addressed the distinctive features of Iran's politico-religious system, emphasizing their interaction with modern social processes.
The meeting was attended by Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia Khalil Shirgholami, Head of the Cultural Center of the Iranian Embassy Mohammad Asadi Movahed, as well as various experts, faculty members, and students.