4. Կովկասագիտություն
Կովկասագիտության՝ որպես կայացած և հարուստ ավանդույթներ ունեցող գիտակարգի կարևորությունը ինչպես զուտ գիտական, այնպես էլ քաղաքական, կիրառական, քաղաքագիտական ու աշխարհաքաղաքական դիտանկյուններից նշանավորվեց 2012 թվականից ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում՝ «Կովկասագիտության» բաժնի ձևավորմամբ։
Բաժնի հիմնադրման, կովկասագիտական կրթական ծրագրերի ստեղծման, դասընթացների մշակման գործում վճռական դեր են ունեցել Հայաստանի հարակից երկրների պատմության ամբիոնի երջանկահիշատակ վարիչ, պրոֆեսոր Հայրապետ Մարգարյանը, անվանի կովկասագետներ, պրոֆեսորներ Պարույր Մուրադյանը, Պավել Չոբանյանը և այլք։
«Կովկասագիտություն» կրթական ծրագրի ստեղծման նպատակն է պատրաստել հայագիտական-կովկասագիտական հիմնարար գիտելիքներ ունեցող մասնագետներ, որոնք մրցունակ կլինեն ինչպես հայկական, այնպես էլ միջազգային գիտական ասպարեզներում։ «Կովկասագիտություն» կրթական ծրագրում դասավանդվում են ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ նեղ մասնագիտական (կովկասագիտական) դասընթացներ, օտար լեզուներ (մեկ եվրոպական լեզու, վրացերեն, ադրբեջաներեն՝ խորացված ուսուցմամբ), պատրաստվում են նեղ մասնագիտացում ունեցող (Վրաստանի, Ադրբեջանի, Հյուսիսային Կովկասի պատմության կամ կոնկրետ պատմական ժամանակահատվածների) մասնագետներ։
Ներկայում ամբիոնում ծավալվող աշխատանքներն ընդգրկում են տարածաշրջանի երկրների և ժողովուրդների հին, միջնադարյան, նոր և արդի ժամանակների էթնոքաղաքական, կրոնամշակութային զարգացումների, փոխառնչությունների, կովկասյան ժողովուրդների պատմական ժառանգության գնահատումն ու ռազմավարական հետազոտությունները։
Ամբիոնում աշխատում են հանրապետության ճանաչված և առաջատար մասնագետներ, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, ներգրավված են արտաքին և ներքին դրամաշնորհային ծրագրերում, ակտիվորեն մասնակցում են և զեկուցումներով հանդես գալիս միջազգային գիտաժողովներում։ Ամբիոնի աշխատանքներում ներգրավված են ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության և պատմության ինստիտուտների գիտնական-հետազոտողները, ինչն առավել արդյունավետ է դարձնում ամբիոնի գործունեությունը։ Ամբիոնի գիտնականները հեղինակել են ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ, մենագրություններ, դպրոցական դասագրքեր, գիտական հոդվածներ, որոնք տպագրվում են բարձր ազդեցության գործակից ունեցող պարբերականներում։
Ավելի քան տասը տարի գործող «Կովկասագիտություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտները (ադրբեջանագետներ, վրացագետներ) աշխատում են հանրապետության հասարակական-քաղաքական կյանքի տարբեր բնագավառներում։
«Կովկասագիտություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտները հայագիտական և կովկասագիտական կրթակարգի հիման վրա աշխատաշուկայում հնարավորություն ունեն աշխատելու ինչպես կրթական, գիտական հաստատություններում, այնպես էլ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում դիվանագիտական ներկայացուցչություններում, պաշտպանության նախարարության համակարգում, Ազգային անվտանգության ծառայությունում և այլ կառույցներում։

4. Caucasian studies
The establishment of the “Caucasus Studies” department at the Faculty of History of YSU in 2012 marked the importance of Caucasus studies as a discipline with established and rich traditions, both from purely scientific and political, applied, scientific, and geopolitical points of view.
The head of the Department of History of the neighboring countries of Armenia Professor Hayrapet Margaryan, prominent Caucasian scholars, professors Paruyr Muradyan, Pavel Chobanyan, and others had a decisive role in the establishment of the department, the creation of Caucasian studies educational programs, and the development of courses.
The "Caucasus Studies" educational program aims to prepare specialists with fundamental knowledge of Armenian and Caucasian studies who will be competitive both in the Armenian and international scientific arenas. During the studies of the program, both general and narrow professional (Caucasian studies) courses, foreign languages (one European language, Georgian, Azerbaijani with in-depth study), narrow specialization courses (Georgia, Azerbaijan, North Caucasus history or specific historical periods) are taught.
Currently, the activities carried out in the chair include the evaluation and strategic research of the ancient, medieval, new, and modern ethnopolitical, religious, and cultural developments of the countries and peoples of the region, interrelationships, and the historical heritage of the Caucasian peoples.
Recognized and leading specialists of the republic teach in the chair, regularly undergo training, are involved in external and internal grant programs, and actively participate and make presentations at international conferences. The researchers of the Institutes of Oriental Studies and History of the National Academy of Sciences of RA are involved in the activities of the chair, which makes the activity of the chair more effective. The chair's scientists have authored educational manuals, monographs, school textbooks, and scientific articles, which are published in periodicals with a high impact factor.
The graduates of the "Caucasus Studies" educational program (Azerbaijani scholars, Georgian scholars), which has been operating for more than ten years, work in various spheres of the republic's social and political life.
Graduates of the "Caucasus Studies" educational program have the opportunity to work in the labor market both in educational and scientific institutions, as well as in diplomatic missions of the RA Ministry of Foreign Affairs, in the system of the Ministry of Defense, in the National Security Service and other bodies, based on the Armenian and Caucasian studies curriculum.