4. Արվեստաբանություն
Ընդունելությունը առկա ուսուցման համակարգով կատարվում է «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրված կրթական ծրագրերի) կարգի» համաձայն:
Ընդունելությունը կատարվում է հետևյալ քննությունների արդյունքների հիման վրա՝ «Հայոց լեզու և գրականություն» (գրավոր), «Հայոց պատմություն» (գրավոր) կամ «Օտար լեզու» (գրավոր):
Կրթական ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել խոր և համակողմանի գիտելիքներ արվեստն ուսումնասիրող գիտակարգերի վերաբերյալ, զարգացնել ուսանողների՝ արվեստաբանական վերլուծություններ և ուսումնասիրություններ կատարելու հմտությունները, պատրաստել տեսական բարձր պատրաստվածություն, հետազոտական, վարչական և հասարակական աշխատանք կատարելու կարողություն և հմտություններ ունեցող մասնագետներ:
Բակալավրիատի «Արվեստաբանություն» կրթական ծրագիրը ՀՀ-ում առաջատար դիրք է գրավելու, քանի որ նրա բովանդակությունը  համապատասխանում է և բավարարում հայ արվեստագիտության առջև ծառացած խնդիրների լուծմանը և դրա իրականացման գործում ներգրավվելու են հանրապետության ճանաչված մասնագետները: Բացի ԵՊՀ արվեստաբանական բաժնից՝ Հայաստանում նմանօրինակ բաժին գոյություն ունի Գեղարվեստի ակադեմիայում և Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում: Վերջիններիս համեմատ ԵՊՀ բակալավրի արվեստաբանական կրթական ծրագիրն ունի հետևյալ հիմնական առավելությունը՝ հայ և համաշխարհային արվեստի, հատկապես հին և միջնադարյան արվեստի առավել խորացված դասավանդումը: ԵՊՀ «Արվեստաբանություն» բակալավրի կրթական ծրագրի հիմնական առավելություններն են հայ ճարտարապետության, հնագիտական առարկաների, հայ ու համաշխարհային պատմության, ինչպես նաև երկու օտար լեզուների առավել խորացված դասավանդումը: ԵՊՀ արվեստաբանական բաժնի բակալավրի կրթական ծրագրի իրականացումը նպատակահարմար է, եթե նկատի առնենք վերոհիշյալ առավելությունները, որոնք համահունչ են գոյություն ունեցող և նոր առաջացող աշխատաշուկայի բնույթին ու պահանջներին:
«Արվեստաբանություն» կրթական ծրագրի շրջանավարտները ուսումնառության ավարտից հետո հնարավորություն ունեն կրթությունը շարունակելու հայաստանյան կամ արտերկրի բուհերում մագիստրոսական կրթական ծրագրերով։
Արվեստաբանների և արվեստի պատմաբանների համար Հայաստանում աշխատաշուկան ներառում է պետական գիտահետազոտական և նոր ձևավորվող մասնավոր կենտրոնները, պետական և մասնավոր ուսումնական հաստատությունները, հանրակրթական դպրոցները, թանգարանները, գրադարանները, զբոսաշրջության և հրատարակչական ոլորտը, ռադիո- և հեռուստաալիքները, մամուլը ու արվեստի գործերի վաճառքով զբաղվող մասնավոր պատկերասրահները:

Admission to the existing education system is carried out by the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (according to Bachelor's and continuous and integrated educational programs)".
Admission is based on the results of the following exams: "Armenian Language and Literature" (written), "Armenian History" (written), or "Foreign Language" (written).
The educational program aims to provide students with deep and comprehensive knowledge of scientific methods that study art, to develop the skills of students to perform artistic analyses and studies, and to prepare specialists with high theoretical training, the ability and skills to perform research, administrative, and public work.
The "Art Studies" Undergraduate educational program will take a leading position in RA, because its content corresponds to and satisfies the solution of the problems faced by Armenian art education, and the recognized specialists of the republic will be involved in its implementation. In addition to the YSU art department, there is a similar department in Armenia at the Academy of Fine Arts and the Armenian State Pedagogical University named after Kh.Abovyan. Compared to the latter, the YSU bachelor's art studies education program has the following main advantages: advanced teaching of Armenian and world art, especially ancient and medieval art. The main advantages of the YSU "Arts" Bachelor's educational program are the more advanced teaching of Armenian architecture, archaeological subjects, Armenian and world history, as well as two foreign languages. The implementation of the Bachelor's education program of the YSU art department is appropriate if we consider the aforementioned advantages, which are in line with the nature and requirements of the existing and emerging labor market.
The graduates of the "Arts" educational program have the opportunity to continue their education in Armenian or foreign universities with Master's educational programs.
The labor market for art scholars and art historians in Armenia includes state research and emerging private centers, public and private educational institutions, public schools, museums, libraries, tourism and publishing, radio and TV channels, as well as press and private art galleries.