022803.02.7 - Հայագիտություն
«Սփյուռքագիտությունբ» մասնագիտության շրջանակներում ընդունելությունն անցկացվում է բանավոր քննությամբ (ԵՊՀ առկա և հեռակա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի ընդունելության կանոնակարգեր (վերահաստատվում են ամեն տարի):
1. ուսանողներին տրամադրել Սփյուռքի և հարակից երևույթների վերաբերյալ ամբողջական գիտատեսական գիտելիքներ,
2. նրանց փոխանցել Հայկական Սփյուռքի պատմության և ներկայի հիմնախնդիրների վերաբերյալ խորքային իմացություններ,
3. նրանց տալ Հայկական Սփյուռքի կազմակերպակառուցվածքային վիճակի վերաբերյալ համակարգային գիտելիքներ,
4. նրանց հաղորդել համապատասխան գիտա-մեթոդական հմտություններ, որոնք ուսանողներին հնարավորություն կտան զբաղվելու հայկական և այլ սփյուռքների պատմության և արդի փուլի հիմնախնդիրների ուսումնասիրությամբ:
- վերարտադրել ստացված գիտելիքները սփյուռքի և հարակից երևույթների վերաբերյալ,
- գիտակցել Սփյուռքագիտության միջգիտակարգային բնույթը և վերարտադրել Սփյուռքագիտության բլոկի գիտակարգերից յուրաքանչյուրի ընձեռած գիտելիքներն ու գիտատեսական մոտեցումները,
- սահմանել Սփյուռք երևույթը և դրան առնչվող հասկացությունները,
- ձևակերպել Սփյուռքի և նրան առնչվող երևույթների էությունները, ձևակերպել Սփյուռքի և նրան առնչվող երևույթների էությունները,
- ներկայացնել Սփյուռքագիտության արդիական հիմնախնդիրները, քննարկել Սփյուռք երևույթի ծագման օրինաչափությունները,
- քննարկել Սփյուռք երևույթի ծագման օրինաչափությունները,
- օտար լեզվով կարդալ, գրել, խոսել, լսելով հասկանալ բանավոր խոսքը,
- աշխատել տեքստի, գրաֆիկական օբյեկտների, աղյուսակների հետ:
- վերլուծել Սփյուռքի արդի փուլի զարգացումները,
- կանխատեսել Սփյուռքի որոշակի զարգացումներ,
- օգտագործել ստացված գիտելիքները Սփյուռքի վերաբերյալ հետազոտություններում,
- գնահատել Սփյուռքին առնչվող երևույթների առանձնահատկությունները,
- կիրառել համակարգային մոտեցում հայկական Սփյուռքը ամբողջապես ճանաչելու առումով,
- ցուցաբերել միջգիտակարգային մոտեցում Սփյուռքի ճանաչողության մեջ,
- համադրել և հակադրել հայկական Սփյուռքին առնչվող իրողությունները այլ սփյուռքերի համանման իրողություններին` մատնանշելով ընդհանրություններն ու առանձնահատկությունները,
- համաբերել/միավորել տարբեր գիտակարգերի մեթոդական մոտեցումները և ընձեռած տվյալները Սփյուռքի կամ նրան առնչվող երևույթների առավել հիմնավոր ճանաչողության համար,
- ամփոփել Սփյուռքին առնչվող զարգացումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը և կատարել հիմնավոր եզրահանգումներ,
- կատարել ընդհանրացումներ Սփյուռքին առնչվող մասնավոր երևույթների բնութագրերը հաշվի առնելով:
- տիրապետել օտար լեզվին այն ծավալով, որն անհրաժեշտ է մասնագիտական բնույթի տեղեկատվություն քաղելու օտարալեզու աղբյուրներից։
Ելնելով կրթական ծրագրի ուսումնական պլանով նախատեսված դասընթացների (ուսումնական մոդուլների) աշխատածավալից, պարապմունքի ձևից, դասավանդման մեթոդներից և հաշվի առնելով դասընթացի կարևորության աստիճանը ուսանողի մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների ձևավորման մեջ՝ դասընթացներն ըստ գնահատման ձևի բաժանվում են 4 խմբի՝
ա) եզրափակիչ գնահատումով,
բ) առանց եզրափակիչ գնահատման,
գ) առանց ընթացիկ քննությունների գնահատման,
դ) ստուգարքային
Ըստ այդմ՝ տվյալ դասընթացի գնահատման բաղադրիչները և դրանց հատկացվող միավորներն ընտրում է դասավանդող դասախոսը, և հաստատում է ամբիոնը։ Գնահատումների և քննությունների անցկացման ձևերը նշվում են տվյալ կրթական ծրագրի մասնագրում՝ դասընթացի համառոտագրում։
Ծրագրի ավարտին ուսանողները պաշտպանության են ներկայացնում մագիստրոսական թեզ։
Սփյուռքագիտություն ծրագիրը ներմուծվել է նպատակային ձևով` ՀՀ սփյուռքի նախարարի և ԵՊՀ ռեկտորի փոխադարձ համաձայնությամբ` ոլորտը համապատասխան մասնագետներով ապահովելու նպատակով:
ՀՀ սփյուռքի, ԿԳ, ԱԳ նախարարությունները, ՀՀ ՏԿՆ միգրացիոն պետական ծառայությունը հանդիսանում են սփյուռքագետներին աշխատատեղ ապահովող հիմնական մարմինները: Այս մարմիններում նրանք կարող են կառուցել իրենց կարիերան երկար տարիների հեռանկարում: Վերջին տարիներին Սփյուռքագիտություն մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտներից 3-ը համալրել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմը:
Սփյուռքագետների համար աշխատատեղի հնարավորություն է նաև ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը, որտեղ վերջերս ստեղծվել է Սփյուռքագիտական հետազոտությունների բաժին: Ինստիտուտում աշխատում է Սփյուռքագիտություն մագիստրոսական ծրագրի 2 շրջանավարտ:
Սփյուռքագետների համար աշխատանքի տեղավորման հնարավորություններ են ստեղծված նաև ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետներում և գիտական հանդեսների խմբագրություններում: Սփյուռքագիտության մագիստրոսներից մեկն այժմ համալրել է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դասախոսական կազմը, իսկ մյուսը` «Բանբեր Երևանի համալսարանի» հանդեսի խմբագրությունը:
Հետաքրքրական է նաև այն, որ սփյուռքագետներով հետաքրքրված է նաև ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհուրդը, որտեղ 2016 թ. աշխատանքի է ընդունվել Սփյուռքագիտություն մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտներից մեկը:
ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայում «Սփյուռքագիտություն» մասնագիտության ընդգրկումը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքագետներին` ՀՀ ԱԳՆ-ում աշխատանքի անցնելու համար:
Սփյուռքագետներին աշխատատեղերով ապահովող մյուս մարմինները դրանք սփյուռքի կազմակերպություններն են, որոնք շահագրգիռ են նման համագործակցությամբ, և դրանց հայաստանյան մասնաճյուղերն ու ծրագրերը: Սփյուռքագիտության մագիստրոսներից մեկը աշխատել է Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի հայաստանյան գլխամասում:
Սփյուռքագետների համար երկարաժամկետ հետազոտական ծրագրերում աշխատանքի հնարավորություն է ընձեռում նաև «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության հայկական համայնքների բաժանմունքի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Սփյուռքում Սփյուռքագիտության մագիստրոսների ուժերով դաշտային հետազոտությունների ծրագիր իրականացնելու համար:
Սահմանված վերջնարդյունքներն ապահովելու նպատակով դասընթացներից յուրաքանչյուրի առումով կցուցաբերվի տարբերակված մոտեցում` ընդհանուր առմամբ մագիստրանտներին փոխանցելով`
1. էլեկտրոնային օժանդակ նյութեր,
2. իրականցնելով լսարանային ցուցադրություններ,
3. կազմակերպելով քննարկումներ,
մտավարժանքներ:
Միակ բուհը ՀՀ-ում, որտեղ պատրաստվում են սփյուռքագիտության մագիստրոսներ, ԵՊՀ-ն է, ուստի ծրագիրը, նկատի ունենալով նրա մասնագիտության նաև միջազգային բնույթը, բարեփոխվել է հիմնականում միջազգային չափորոշիչների հիման վրա` հաշվի առնելով համապատասխան միջազգային կրթական ծրագրերը: Ըստ դրանց` որպես գիտության բնագավառ, սփյուռքագիտությունն ունի միջկրթանքային (միջգիտակարգային) բնույթ և առնչվում է գիտության տարբեր ճյուղերի` պատմագիտության, իրավագիտության, սոցիոլոգիայի, մշակութաբանության, լեզվաբանության, գրականագիտության, մարդաբանության, քաղաքագիտության և այլնի հետ։ Ծրագրի առարկայակազմը համալրվել է նոր դասընթացներով, որոնք կոչված են ուսանողների գիտելիքներն առավել բյուրեղացնելուն: Ծրագիրը մշակելիս որպես հիմք ընդունվել և օգտագործվել են ՀՀ որակավորումների ազգային շրջանակի 7-րդ աստիճանի համար ներկայացված բնութագրիչները, ԵՊՀ որակի ապահովման կենտրոնի կողմից պատրաստված «ԵՊՀ Կրթական ծրագրերի մշակման ղեկավար ձեռնարկ»-ը «Կրթական ծրագրի մասնագրի և դասընթացի նկարագրիչների լրացման ուղեցույց»-ը և այլ նյութեր:
Ընդհանրական կարողություններ
· Դասավանդվող դասընթացի կրթական նպատակների և խնդիրների հստակ սահմանում
· Դասընթացի աշխատանքային ծրագիրը կազմելու հմտություն
· Դասավանդման ինտերակտիվ մեթոդների իմացություն, ակտիվ ուսուցման տեխնիկաների կիրառման կարողություն
· Դասավանդվող առարկային առնչվող գիտական գիտելիքի ձևավորման հիմնական փուլերի վերաբերյալ հենքային իմացությունների տիրապետում և ներկայացում
· Դասընթացին մագիստրանտների մասնակցային ակտիվության խրախուսում, քննարկումների կազմակերպում և մոտիվացում
· Մագիստրանտների շրջանում ուսումնական գործընթացի նպատակ հանդիսացող մասնագիտական գիտելիքների, կարողությունների և աշխարհընկալման ձևավորում
· Պարբերաբար թեմատիկ բանավեճեր կազմակերպելու միջոցով մագիստրանտների շրջանում բանավեճային-քննական մտածողության զարգացման կարողություն
· Անհատական հետազոտական աշխատանքների իրականացնելու հմտությունների տիրապետում
· Պատմագիտական հետազոտությունների հիմնական տեսությունների և մեթոդների տիրապետում և կիրառում մասնագիտական հետազոտություններում
· Միջգիտակարգային մոտեցման սկզբունքների տիրապետում և կիրառում
· Անհատական և խմբային հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման և վերլուծական հմտությունների ձևավորման կարողություն
· Դասավանդվող դասընթացի ուսումնասիրության առարկային առնչվող հիմնահարցերի և հետազոտության առաջնահերթությունների հստակ սահմանում և ձևակերպում
· Ուսումնագիտական համադրման մոտեցմամբ մագիստրանտների շրջանում տարբեր գիտակարգերին բնորոշ գիտելիքների ամրապնդմանը զուգահեռ ինքնուրույն աշխատանքներ կատարելուն միտված մեթոդաբանական ու կիրառական կարողությունների ձևավորման հմտությունների տիրապետում
· Դասընթացի ընթացքում և կրթագիտական բնույթի տրաբնույթ միջոցառումների ժամանակ ուսանողների ու մասնագետների հետ շփվելու և համագործակցության, զեկուցումներ ներկայացնելու, քննարկումներ և բանավեճեր անցկացնելու հմտություններ
· Լսարանի հետ բանավոր հաղորդակցվելու հմտություն
· Օտար լեզվի իմացություն (առնվազն անգլերենի B1 մակարդակին համապատասխան)
· MS Office փաթեթի (Word, Excel, Power-Point) բազային գիտելիքների ապահովում
· Սոցիալական հարթակներից օգտվելու հմտություն
· Լսարանային ցուցադրությունների կազմակերպման հմտություններ
· Սփյուռքագիտության հիմնահարցերի սահմանում, մասնագիտական գիտելիքների ու տվյալների համաբերում և հետազոտական աշխատանքների իրականացում
· Հայկական սփյուռքին առնչվող հենքային գիտելիքների տիրապետում, կիրառում և ներկայացում մասնագիտական դասընթացներում և հետազոտություններում
· Սփյուռքագիտական հիմնական տեսությունների և գիտակարգին բնորոշ մեթոդաբանության տիրապետում և կիրառում մասնագիտական դասընթացներում և հետազոտություններում
Ընդհանուր պահանջներ
· Գիտական աստիճան և/կամ կոչում հասարակագիտական ոլորտում
· Առնվազն 3 տարվա մանկավարժական աշխատանքի փորձ
· Վերջին 5 տարվա ընթացքում մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացներին մասնակցություն
· Վերջին 5 տարում առնվազն 3 գիտական հրատարակված հոդված ՀՀ ԲՈԿ-ի ցանկում ընդգրկված գիտական պարբերականներում

022803.02.7 - Armenian Studies
Admission to the program is conducted through an oral exam (according to YSU’s regulations on admissions to full-time and part-time modes of study (reconfirmed every year)).
1. to provide students with complete scientific knowledge about the Diaspora and related phenomena,
2. to convey to them in-depth knowledge of the history of the Armenian Diaspora and current issues,
3. to give them systematic knowledge about the organizational and structural state of the Armenian Diaspora,
4. to provide them with appropriate scientific and methodological skills that will enable students to engage in the study of the history and current problems of the Armenian and other diasporas.
- reproduce the acquired knowledge about diaspora and related phenomena.
- realize the interdisciplinary nature of Diaspora studies and reproduce the knowledge and scientific approaches provided by each of the disciplines of the Diaspora studies block.
- define the Diaspora phenomenon and related concepts.
- formulate the essences of the Diaspora and its related phenomena.
- present the current problems of Diaspora studies, discuss the patterns of the origin of the Diaspora phenomenon.
- to examine the patterns underlying the emergence of the Diaspora phenomenon.
- read, write, speak, listen, and understand oral speech in a foreign language.
- work with text, graphics, and tables.
- analyze the developments of the current phase of the Diaspora.
- predict certain developments in the Diaspora.
- use the knowledge gained in Diaspora research.
- evaluate the characteristics of phenomena related to the Diaspora.
- apply a systemic approach in terms of fully recognizing the Armenian Diaspora.
- demonstrate an interdisciplinary approach to Diaspora knowledge.
- compare and contrast the realities related to the Armenian Diaspora with the similar realities of other diasporas, pointing out the commonalities and peculiarities.
- compare/combine the methodological approaches of different disciplines and the provided data for a more thorough understanding of the Diaspora or its related phenomena.
- summarize the information on the developments related to the Diaspora and make valid conclusions.
- make generalizations taking into account the characteristics of specific phenomena related to the Diaspora.
- master a foreign language to the extent necessary to extract information of a professional nature from foreign language sources.
Based on the workload of the courses provided by the curriculum of the educational program, the mode of study, teaching methods, and taking into account the degree of importance of the course in the formation of professional knowledge and abilities of the student, the courses are divided into 4 groups according to the evaluation form:
a) with the final assessment,
b) without final assessment,
c) without evaluation of mid-term exams,
d) check-up
Accordingly, the evaluation components of the given course and the points allocated to them are chosen by the teaching professor and approved by the Chair. The forms of conducting assessments and examinations are indicated in the specification of the given educational program.
At the end of the program, students submit a thesis for defense.
The program was introduced due to the mutual agreement of the RA Minister of Diaspora and YSU Rector to provide the field with relevant specialists.
The RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Ministry of Foreign Affairs, and State Migration Service are the main bodies providing jobs to diaspora experts. In these bodies, graduates can build their careers from the perspective of many years. In recent years, three of the graduates of the Diaspora Studies Master's program joined the staff of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
YSU Institute of Armenian Studies, where a Department of Diaspora Studies was recently established, also offers job opportunities for graduates. Currently, two graduates of the Diaspora Studies Master's program work at the institute.
Employment opportunities for specialists have also been created in different faculties and editorial offices of scientific journals of YSU. One of the graduates of the program teaches at the Faculty of Oriental Studies of YSU and another works in the editorial staff of the "Banber Yerevan University" journal.
It should be noted that the RA Civil Service Council is also interested in Diaspora specialists, hiring one of the graduates of the program in 2016.
Other bodies providing jobs to the graduates are diaspora organizations interested in cooperation through their Armenian branches and programs. One of the Diaspora Studies Masters worked at the Armenian head office of the World Armenian Congress.
The agreement reached with the department of Armenian communities of the "Galust Külpenkean" institution to carry out research programs with the help of the Masters of Diaspora Studies also provides an opportunity for graduates to work on long-term research projects.
To ensure the defined results, a differentiated approach will be shown in terms of each of the courses, generally imparting to the Master's students:
1. electronic aids,
2. conducting classroom demonstrations,
3. organizing discussions,
4. Brainstorming.
YSU is the only university in RA that prepares Masters in Diaspora Studies, so the program was reformed mainly based on international standards, taking into account relevant international educational programs. According to them, as a field of science, diaspora studies have an inter-educational (interdisciplinary) nature and are related to different branches of science: history, jurisprudence, sociology, cultural studies, linguistics, literary studies, anthropology, political science, etc. The curriculum of the program has been supplemented with new courses, which are designed to further crystallize students' knowledge. When developing the program, the characteristics presented for the 7th level of the RA National Framework of Qualifications, the "Manual for the Development of YSU Educational Programs" prepared by the YSU Quality Assurance Center, the "Guide for filling out the Educational Program Specification and Course Descriptions" and other materials were used.
General Abilities
· Clear definition of the educational goals and objectives of the taught course
· Ability to make the work program of the course
. Knowledge of interactive teaching methods, ability to use active learning techniques
· Possession and presentation of basic knowledge about the main stages of formation of scientific knowledge related to the taught subject
· Encouraging the participative activity of Master's students in the course, organizing discussions and motivating them
· Formation of professional knowledge, abilities, and worldview, which is the goal of the educational process, among graduate students
· Ability to develop debate-examination thinking among graduate students by regularly organizing thematic debates
· Possession of skills to carry out individual research
· Mastering and applying the main theories and methods of historical research in professional research
· Mastering and applying the principles of an interdisciplinary approach
· Ability to organize individual and group research and develop analytical skills
· Clear definition and formulation of issues and research priorities related to the subject of study of the taught course
· Mastering the skills of forming methodological and applied abilities aimed at doing independent work in parallel with the strengthening of the knowledge characteristic of different disciplines among the master's students with the approach of academic combination
· Skills to communicate and cooperate with students and professionals, present reports, and conduct discussions/debates during the course and various educational events.
· Ability to communicate orally with the audience
. Knowledge of a foreign language (at least B1 level of English)
· Providing basic knowledge of MS Office package (Word, Excel, Power-Point).
· Proficiency in using social platforms
· Skills in organizing audience demonstrations
Professional abilities
· Defining issues of diaspora studies, comparing professional knowledge and data, and carrying out research works
· Mastering, applying, and presenting basic knowledge related to the Armenian Diaspora in professional courses and research
· Mastering and applying basic diasporic theories and methodology typical to the discipline in professional courses and research
General requirements
· Degree in Social Sciences
· At least 3 years of pedagogical experience
· Participation in professional qualification improvement courses during the last 5 years
· At least 3 published scientific articles in scientific periodicals included in the RA Supreme Certifying Committee list in the last 5 years.