5. Փոդքասթինգի դասընթաց ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում
Երևանի պետական համալսարանի և «BBC Media Action»-ի համագործակցության շրջանակում ս․թ․ օգոստոսի 22-ին և 23-ին Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում «Փոդքասթինգի հիմունքներ դասախոսների համար» խորագրով դասընթաց անցկացրեց  BBC-ի լրագրող, դասընթացավար Քեյթ Հոյլանդը։
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոսների համար նախատեսված վերապատրաստման դասընթացի շրջանակում մասնակիցները ծանոթացան ոլորտի առաջավոր փորձին և փոդքասթ թողարկելու արտադրական փուլերին: Երկօրյա դասընթացի քննարկման առանցքում էին հետևյալ թեմաները՝ գաղափարի մշակում, ձևաչափերի ընտրություն, հստակ ու հասկանալի նախաբաններ, լսարանի հետ մտերմիկ հարաբերություններ հաստատելու տեխնիկա, զրույցի նորարարական ոճեր, մոնտաժ։
Դասընթացավար Քեյթ Հոյլանդը նշեց․ «Հուսով եմ, որ այն, ինչ կարողացա ներկայացնել երկու օրերի ընթացքում, կօգնի ֆակուլտետի կրթական ծրագրերը, մասնավորապես՝ փոդքասթին առնչվող դասընթացները մշակելիս»:
Նշենք, որ Քեյթ Հոյլանդը  շուրջ 20 տարի է, ինչ աշխատում է BBC-ում ռադիո, թվային, հեռուստատեսային և փոդքասթ արտադրանքի ստեղծման ուղղությամբ։ Նա ղեկավարել է BBC-ի համաշխարհային ծառայության համար անցկացվող լրագրության և պրոդյուսերական դասընթացները, նախագծել և մշակել է BBC-ի համար նախատեսված փոդքասթինգի դասընթացները՝ սերտորեն համագործակցելով փոդքասթ արտադրողների և թողարկողների հետ:
Հիշեցնենք, որ շարունակվում է համագործակցությունը ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի և «BBC Media Action»-ի միջև՝ նպատակ ունենալով բարելավելու կրթական գործընթացը և թարմացնելու դասավանդվող առարկաների բովանդակությունը։

5. Podcasting course at YSU Journalism Faculty
On August 22 and 23, the Faculty of Journalism hosted BBC journalist and trainer Kate Hoyland for a course titled "Podcasting Basics for Lecturers." This event was part of the ongoing collaboration between Yerevan State University (YSU) and BBC Media Action.
As part of the training course designed for lecturers at the YSU Faculty of Journalism, participants explored leading industry practices and the production stages involved in creating a podcast. Over the two-day course, key topics included idea development, format selection, crafting clear and engaging introductions, techniques for building intimate relations with the audience, innovative conversation styles, and editing techniques.
Trainer Kate Hoyland noted: "I hope that what I presented over the two days will assist the faculty in developing their educational programs, especially those related to podcasting."
Notably, Kate Hoyland has nearly 20 years of experience at the BBC, where she has worked in creating radio, digital, television, and podcast products. She has led journalism and production courses for the BBC World Service and has designed and developed podcast creation courses for the BBC, collaborating closely with podcast producers and publishers.
The collaboration between the YSU Faculty of Journalism and BBC Media Action continues with the goal of enhancing the educational process and updating course content.