5. Անցկացվեց «Բուլինգի հոգեբանական բնույթը և դետերմինանտները» թեմայով քննարկում
Անձի հոգեբանության ամբիոնը հյուրընկալեց Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան Թբիլիսիի պետական համալսարանի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Նատա Ասատիանիին, որը ներկայացրեց «Բուլինգի հոգեբանական բնույթը և դետերմինանտները» հետազոտության արդյունքները։
Հանդիպմանը ներկա էին Անձի հոգեբանության ամբիոնի դասախոսական կազմը, «Մանկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողները։
Ներկայացված հետազոտության վարկածի համաձայն բուլինգը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ հատվում են երեք հիմնական բաղադրիչներ՝ անձնական ագրեսիան, այն օբյեկտը, ում հանդեպ արտահայտվում է այդ ագրեսիան և ագրեսիան ու բուլինգը խթանող միջավայրը։ Ստացված արդյունքները ցույց են տվել, որ անկախ ագրեսիայի մակարդակից՝ ապահով դպրոցական միջավայրը նշանակալիորեն նվազեցնում է բուլինգի դեպքերը, ինչպես նաև, անկախ ագրեսիայի մակարդակից, անապահով դպրոցական միջավայրը խթանում է երևույթի արտահայտման բարձր մակարդակը։
Անձի հոգեբանության ամբիոնի դասախոսները և Նատա Ասատիանին մատնանշեցին քննարկվող երևույթի խնդրային կողմերի ուսումնասիրության կարևորությունը, քննարկվեցին նաև հետագա համագործակցության հնարավորությունները։

Discussion on topic "Psychological Nature and Determinants of Bullying" held
The Chair of Personality Psychology hosted Nata Asatiani, Head of the Department of Psychology of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, who presented the results of the research "Psychological Nature and Determinants of Bullying".
The teaching staff of the faculty and students of the "Child Psychology and Psychotherapy" master’s program were present at the meeting.
According to the hypothesis proposed in the presented research, bullying arises from the intersection of three main components: personal aggression, the target of this aggression, and the environment that promotes aggression and bullying. The findings showed that regardless of the level of aggression, a safe school environment significantly reduces the incidence of bullying, and also, regardless of the level of aggression, an unsafe school environment promotes a high-level manifestation of the phenomenon.
Lecturers of the Chair of Personality Psychology and Nata Asatiani highlighted the importance of studying the problematic aspects of the discussed phenomenon, and further cooperation opportunities were also discussed.