5. Հոգեկան առողջության համաշխարհային միջազգային օրվան նվիրված միջոցառում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ  միջոցառում՝ նվիրված Հոգեկան առողջության համաշխարհային օրվան։
Միջոցառման առանցքում էր Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կարևոր սկզբունքը, այն է՝ հոգեկան առողջության պահպանումը մարդու իրավունքն է։
ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հ․գ․դ․, պրոֆեսոր Հրանտ Ավանեսյանը նշեց․ «Հոգեկան առողջության պահպանումը անձի կայուն և ակտիվ կենսագործունեության երաշխիքն է։ Ժամանակակից հոգեբանությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ոլորտի մասնագետների պատրաստվածությանը և կրթությանը՝ փորձելով ապահովել անձի հոգեկան առողջությունը բոլոր ոլորտներում՝ կրթություն, աշխատանք, ընտանիք և այլն»։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ինտերակտիվ մեթոդով․ առկա էին 8-ից ավելի տաղավարներ, որոնք առանձնանում էին հոգեկան առողջության պահպանման կիրառական ուղղություններով՝ արտթերապիա, հեքիաթաթերապիա, երաժշտաթերապիա և այլն։ Ըստ հ․գ․թ․, դոցենտ Հրաչյա Հովհաննիսյանի՝ այսօր Հայաստանում մասնագիտական կարևորագույն խնդիրներից մեկը հոգեբանության ոլորտի մասնագետների համախմբվածության և որակի պահպանումն է, միջազգային համագործակցությունների ապահովումը և դրանցում հոգեբանության տեսական ու գործնական գիտելիքների անընդհատ զարգացումը։
Ֆակուլտետում գործող «Psi chi» հոգեբանական միջազգային կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղը ֆակուլտետի ուսանողների մեծ ներգրավվածությամբ ներկայացնում էր ոչ միայն հոգեկան առողջության պահպանման կարևորությունը, այլև Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հաստատված հոգեկան առողջության չափանիշները և նորմերը։
Ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի աջակցությամբ պատրաստվել էին նաև իրազեկման տեսագրություններ, որոնցում ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներից յուրաքանչյուրն իր խոսքն էր ուղղում հանրությանը՝ վերջիններիս ուշադրությունը սևեռելով հոգեկան առողջության պահպանման կարևորությանը։
Միջոցառման ինտերակտիվ բնույթը նպաստեց նրան, մասնակիցները ներգրավվեն կազմակերպված հոգեբանական բազմաթիվ գործնական աշխատանքներում։
Հոգեկան առողջության իրազեկմանն ուղղված միջոցառմանը մասնակցում էին ոչ միայն ֆակուլտետի ուսանողները, այլև հյուրեր հարակից ֆակուլտետներից և բուհերից, ՀՀ ԳԱԱ-ից, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայից, Հայաստանի հոգեբանների միության մասնագիտական ՀԿ-ից և այլն։
Նշենք, որ միջոցառումը կազմակերպվել էր Ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի նախաձեռնությամբ և «Psi Chi YSU Armenia» միջազգային հոգեբանական գիտական կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի, ֆակուլտետի ՈՒԽ-ի և կամավորների աջակցությամբ։ Միջոցառման համակարգողն էր Ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ, հ․գ․թ․ Դիանա Սարգսյանը։

5. Event dedicated to World Mental Health Day at YSU
The YSU Faculty of Philosophy and Psychology hosted an event dedicated to World Mental Health Day. This gathering aimed to emphasize the importance of mental health and provide practical steps for maintaining it through engaging in psychological activities.
The core message of the event was an important principle from the World Health Organization (WHO): mental health is a basic human right for all people.
Professor Hrant Avanesyan, Head of the General Psychology Chair at YSU and Doctor of Psychological Sciences, noted, "Maintaining mental health is the guarantee of a person's stable and active life. Modern psychology pays great attention to the training and education of specialists, trying to ensure a person's mental health across all areas: education, work, family, and more."
The event was organized in an interactive format, with more than eight booths showcasing various applied approaches to mental health care, such as art therapy, fairy-tale therapy, and music therapy. According to PhD and Associate Professor Hrachya Hovhannisyan, ensuring unity among specialists in the field, fostering international cooperation, and continually advancing the theoretical and practical knowledge of practitioners are essential.
The Armenian branch of Psi Chi International Honor Society in Psychology, operating at the faculty, highlighted not only the importance of maintaining mental health but also the standards and guidelines set by the World Health Organization. This presentation involved significant participation from the students of the faculty.
With the support of the student council, awareness videos were prepared, in which each member of the faculty's teaching staff addressed the public, emphasizing the importance of maintaining mental health.
The interactive nature of the event encouraged active participation in the various psychological activities organized for attendees.
The event aimed at raising awareness of mental health was attended by not only students from the faculty but also guests from other faculties and universities, the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Public Administration Academy of the Republic of Armenia, and the Professional NGO of the Union of Armenian Psychologists, among others.
The event was organized through the initiative of the General Psychology Chair, with support from Psi Chi YSU Armenia, student councils from various faculties, and volunteers.