5. Հետազոտական նախագծի շրջանակում ընդլայնվում են գործակցային կապերը․ աշխատանքային այց Գերմանիա
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող «Հեռավար լաբորատորիաների հիմնադրում-2023» ծրագրով իրականացվող նախագծի շրջանակում Անձի և սոցիալական միջավայրի գիտահետազոտական լաբորատորիայի հետազոտողների խումբն աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում էր` միջազգային գործընկերների հետ աշխատելու և գործակցային կապերն ընդլայնելու նպատակով։
Այցին մասնակցում էին «Պատկանելություն, ազդելու կարողություն և քաղաքացիական գործողություն. հետհեղափոխական և (հետ)պատերազմական Հայաստանում քաղաքացիության ըմբռնումը սոցիալ-հոգեբանական հայացքով» խորագրով գիտական նախագծի համաղեկավար, հ.գ.թ. Սոնա Մանուսյանը, Անձի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հ.գ.թ., դոցենտ Նարինե Խաչատրյանը և ամբիոնի դասախոս Անի Պողոսյանը։
Աշխատանքային այցի նպատակներն էին հեռավար լաբորատորիայի միջազգային ղեկավարի՝ դոկտոր Արին Այանյանի հետ տեղում աշխատելը, ինչպես նաև հրավիրող կառույցի՝ Կոնֆլիկտի և բռնության ուսումնասիրությունների միջառարկայական կենտրոնի (Բիլեֆելդի համալսարան) հետ ավելի առարկայական և երկարաժամկետ համագործակցային կապեր ստեղծելը։
Օտարերկրյա գործընկերների հետ հանդիպում-քննարկումների ընթացքում հետազոտական խումբը ներկայացրեց ծրագրի նպատակները, մեթոդաբանական շրջանակը, աշխատանքների ընթացիկ փուլի հիմնական արդյունքները, նախանշվող հետագա քայլերը՝ ուսումնասիրվող իրողությունների կարևորությունը տեսանելի դարձնելու համար նյութն ուղեկցելով հայաստանյան համատեքստի վերլուծությամբ։ Ընդգծվեց հանրային բարդ գործընթացների խորքային ըմբռնման գործում հոգեբանական ուսումնասիրությունների կարևորությունը:
Հետազոտական թիմը հանդիպեց նաև Բիլեֆելդի համալսարանում գործող Ճանաչողական շփման տեխնոլոգիայի կենտրոնի հետազոտող, դոկտոր Օլյա Հակոբյանի հետ, որն ուսումնասիրում է մարդկային հաղորդակցման առանձնահատկությունները սոցիալական մեդիայում՝ անանունացված տվյալների հիման վրա։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին մասնագիտական, գործակցության ուղիներին վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր։ Աշխատանքային այցը կարևոր նշանակություն ուներ հետազոտության մեթոդաբանությունը համալրող գործիքներին ծանոթանալու, ինչպես նաև համատեղ աշխատանքների հեռանկարների տեսանկյունից։

5. Expanding collaborative ties within the framework of research project: Working visit to Germany
As part of the "Establishing Remote Laboratories-2023" project, funded by the Higher Education and Science Committee of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, a research group from the Chair of Personality Psychology left for Germany to work with international partners and expand collaborative ties.
The research group is working on a scientific project titled "Belonging, the Power to Influence, and Civic Action: Understanding Citizenship from Socio-Psychological Perspective in Post-Revolutionary and (Post)War Armenia". The team includes Sona Manusyan, Candidate of Psychological Sciences, a researcher at the Laboratory of Personality and Social Environment, and co-leader of the project; Narine Khachatryan, Head of the Chair of Personality Psychology; and Ani Poghosyan, a lecturer at the same chair.
The main objectives of the working visit were to collaborate directly with Dr. Arin Ayanian, the International Head of the Remote Laboratory, and to establish more concrete and long-term collaboration with the inviting institution, the Institute for Interdisciplinary Research on Conflict and Violence at Bielefeld University.
During meetings and discussions with foreign partners, the research group presented the project's goals, its methodological framework, key findings from the current phase of work, and the planned next steps. These were accompanied by an analysis of the Armenian context to highlight the importance of the studied phenomena. The importance of psychological studies in understanding public, complex processes was emphasized.
The group also met with Dr. Olia Hakobyan, a postdoctoral researcher in the Center for Cognitive Interaction Technology at Bielefeld University, who studies the peculiarities of human interactions on social media using anonymized data and leads multiple research projects. During the meeting, professional collaboration opportunities and other related topics were discussed.
This working visit was crucial for introducing the group to the tools that complement the research methodology and for exploring opportunities to expand collaborative ties.