5. Հանդիպում Բիլեֆելդի համալսարանի (Գերմանիա) պրոֆեսոր Արին Այանյանի հետ
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի հոգեբանության գիտահետազոտական կենտրոնի «Հանրային գործընթացների հոգեբանական ուսումնասիրություններ» գիտական խումբը մարտի 2-7-ը հյուրընկալել էր «Հեռավար լաբորատորիաների հիմնադրում-2023» ծրագրի շրջանակում իրականացվող «Պատկանելություն, ազդելու կարողություն և քաղաքացիական գործողություն. հետհեղափոխական և (հետ)պատերազմական Հայաստանում քաղաքացիության ըմբռնումը սոցիալ-հոգեբանական հայացքով» գիտական դրամաշնորհային ծրագրի միջազգային համաղեկավար, սոցիալական-քաղաքական հոգեբան, Բիլեֆելդի համալսարանի (Գերմանիա) կոնֆլիկտի և բռնության ուսումնասիրությունների միջառարկայական կենտրոնի պրոֆեսոր Արին Այանյանին:
Աշխատանքային այցի շրջանակում դրամաշնորհային ծրագրի ղեկավար Ա. Այանյանը և Հանրային գործընթացների հոգեբանական ուսումնասիրությունների գիտական խումբն ունեցան հանդիպումներ, որոնց ժամանակ քննարկվեցին ծրագրի շրջանակում կատարվող աշխատանքները և ծրագրի ընդլայնման հեռանկարները:
Այցի շրջանակում պրոֆեսոր Այանյանը հանդես եկավ նաև դասախոսությամբ՝ խոսելով ռեպրեսիվ, ոչ դեմոկրատական համատեքստերում միկրո-անհատական մակարդակում խաղաղ քաղաքացիական բողոքներին մասնակցելու հիմքում ընկած սոցիալ-հոգեբանական տարբեր գործընթացների մասին՝ անդրադառնալով նրան, թե ինչպես է ճնշումը ձևավորում այդ գործընթացները՝ ներկայացնելով Եգիպտոսից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Հոնկոնգից և Թուրքիայից հավաքագրված քանակական և որակական տվյալների հիման վրա ստացված հետազոտությունների արդյունքները:
Պրոֆեսոր Այանյանը նաև անդրադարձավ, թե ինչ հնարավոր ուղղություններով կարելի է խորացնել անորոշությամբ և անկայունությամբ բնութագրվող համատեքստերում հավաքական գործողության մասին գիտելիքը։
Դասախոսությանը ներկա էին ուսանողներ, հոգեբանության, սոցիոլոգիայի և հարակից այլ ոլորտների հետազոտողներ:

5. Meeting with Professor Arin Ayanyan from University of Bielefeld
From March 2-7, the "Psychological Studies of Public Processes" research group at YSU's Faculty of Philosophy and Psychology hosted social-political psychologist Arin Ayanyan, Professor at the Center for Conflict and Violence Studies at Bielefeld University (Germany). She also serves as the international co-director of the research grant project "Belonging, Power to Influence, and Civic Action: The Understanding of Citizenship in Post-Revolutionary and (Post)War Armenia from a Socio-Psychological Perspective," conducted within the framework of the "Remote Laboratories Establishment-2023" program.
During the working visit, Professor Ayanyan held several meetings with the research group to discuss the ongoing work within the framework of the project and the prospects for expanding its scope.
As part of the visit, Arin Ayanyan also delivered a lecture on the socio-psychological processes underlying participation in peaceful civil protests at the individual (micro) level in repressive, non-democratic contexts, focusing on how pressure shapes these processes. She presented the findings of research based on quantitative and qualitative data collected from Egypt, Russia, Ukraine, Hong Kong, and Turkey.
The speaker also addressed potential directions for deepening the understanding of collective action in contexts characterized by uncertainty and instability.
Among the attendees at the lecture were students, as well as researchers in psychology, sociology, political science, and related fields.