5. ԵՊՀ-ում կայացավ «Հոգեբանական վերնիսաժ» գիտագործնական միջոցառումը
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ «Հոգեբանական վերնիսաժ» գիտագործնական միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի և «Հայաստանի հոգեբանների միություն» ՀԿ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ։ Ամեն տարի գարնանը կազմակերպվող միջոցառման նպատակն է փորձի փոխանակման, համագործակցության և նոր նախաձեռնությունների շուրջ միավորել հոգեբանության ոլորտի մասնագետներին, ուսանողներին և հոգեբանական կենտրոնների ներկայացուցիչներին։ Այն հնարավորություն է տալիս հոգեբանության ոլորտում թե՛ սկսնակ, թե՛ փորձառու մասնագետներին հանդես գալու իրենց ծրագրերով և գործունեությամբ, իսկ ուսանողներին՝ գտնելու մասնագիտության հեռանկարները։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, Հայաստանի հոգեբանների միության նախագահ Հրանտ Ավանեսյանը։ Կարևորելով նախաձեռնության գիտակրթական նշանակությունը՝ նա ասաց․ ««Հոգեբանական վերնիսաժ» գիտագործնական միջոցառումը նպատակ ունի առավել ինտերակտիվ և տեղեկատվական ուղիներ ու հնարավորություններ ստեղծելու հոգեբանների համար։ Այսօրինակ միջոցառումները նպաստում են նաև մասնագիտական գործունեության որակի բարձրացմանը, ինքնակրթությանն ու մասնագիտական աճին, առողջ մրցակցությանը և համագործակցությանը։ Այն կամուրջ է ստեղծում հոգեբանության գիտակրթական և կիրառական, մասնավոր և պետական կառույցների միջև։ Հեռանկարներում այն միտումն է, որ վերնիսաժը ընդլայնի իր հնարավորությունները գործատուների և կազմակերպությունների առումով՝ դարձնելով այն միջազգային մակարդակի միջոցառում»։
Նշենք, որ «Հոգեբանական վերնիսաժ»-ի շրջանակում այս տարի համալսարանում հյուրընկալվեցին մասնագետներ երկու տասնյակից ավելի հոգեբանական կենտրոններից, մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից՝ իրենց կրթական ծրագրերով, հասարակական կազմակերպություններից և գիտական լաբորատորիաներից՝ իրենց բացառիկ սարքավորումներով և գործիքներով, ինչպես նաև անհատ հոգեբաններ ու հետազոտողներ։
Գիտագործնական միջոցառմանը իր ակտիվ մասնակցությունն ունեցավ նաև ֆակուլտետի ուսանողական գիտական ընկերությունը՝ կազմակերպելով գիտաժողով, որի շրջանակում քննարկվեցին գիտական տարբեր թեմաներ և հետազոտություններ։
«Հոգեբանական վերնիսաժ»-ի կազմակերպական աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցեց ֆակուլտետի կամավորների թիմը, որը ղեկավարում էր ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի դոցենտ, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու Դիանա Սարգսյանը։ Նա նշեց, որ միջոցառումն իր մասշտաբով աննախադեպ էր։ Ըստ նրա՝ այս տարի մասնակիցների քանակը գերազանցեց սպասելիքները, ինչը խոսում է նախագծի հաջողված և սպասված լինելու մասին։
«Հոգեբանական վերնիսաժ» գիտագործնական միջոցառումը հագեցած էր նաև մասնագիտական գրքերի ցուցադրությամբ, գիտական ամսագրերի տաղավարներով, ինտելեկտուալ և ստեղծագործական խաղերով, մրցույթներով։

YSU Faculty of Philosophy and Psychology hosted a scientific-practical event titled "Psychological Vernissage," organized jointly by the Chair of General Psychology at YSU and the "Union of Psychologists of Armenia" NGO. This annual spring event aims to bring together professionals from the field of psychology, students, and representatives of psychological centers for experience sharing, collaboration, and the development of new initiatives. It provides a platform for both emerging and experienced specialists in psychology to present their programs and activities, while also offering students an opportunity to explore the prospects and professional pathways within the discipline.
The event commenced with an opening speech by Dr. Hrant Avanesyan, Head of the Chair of General Psychology YSU, and President of the Union of Psychologists of Armenia. Emphasizing the scientific and educational significance of the initiative, he stated: "The 'Psychological Vernissage' scientific-practical event aims to create more interactive and informative platforms and opportunities for psychologists. Similar events enhance professional practice, self-education, professional development, healthy competition, and collaboration. It serves as a bridge connecting academic and applied institutions, as well as private and public entities within the field of psychology. In the long term, the vision is for the vernissage to expand its opportunities in terms of employers and organizations, ultimately evolving into an event of international scope."
It should be noted that within the framework of the "Psychological Vernissage," this year the university hosted specialists from over twenty psychological centers, several higher education institutions with their academic programs, public organizations, and scientific laboratories showcasing their exclusive equipment and tools. The event also welcomed individual psychologists and researchers.
The Student Scientific Society of the faculty also played an active role in the scientific-practical event by organizing a conference that included discussions on various scientific topics and research presentations.
The organizational efforts of the "Psychological Vernissage" were actively supported by the faculty’s volunteer team, led by Diana Sargsyan, Associate Professor in the Chair of General Psychology at YSU. She noted that the scale of the event was unprecedented. According to her, the number of participants this year exceeded expectations, which speaks to the success and anticipated nature of the initiative.
The "Psychological Vernissage" scientific-practical event also featured exhibitions of professional literature, booths representing academic journals, as well as intellectual and creative games and competitions.