5. Բաց դասախոսություն և մշակութային միջոցառում ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում տեղի ունեցավ բաց դասախոսություն՝ «Չինական փիլիսոփայության ազդեցիկ հոսանքները։ Դրսևորումները սոցիալ-մշակութային միջավայրում» թեմայով՝ նպատակ ունենալով խթանելու հայ-չինական մշակութային համագործակցությունը և հանրությանը ներկայացնելու չինական փիլիսոփայության ազդեցությունը տարբեր ոլորտներում։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունեց ֆակուլտետի դեկան Ալեքսան Բաղդասարյանը` ընդգծելով մշակութային երկխոսության, կրթական և գիտական ոլորտներում հայ-չինական գործակցության կարևորությունը։
Օրվա բանախոսը՝ փիլիսոփայության պատմության, տեսության և տրամաբանության ամբիոնի դոցենտ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ներկայացրեց չինական փիլիսոփայական  մտքի ձևավորման ու զարգացման հիմնական առանձնահատկություններն ու փուլերը։ Քննարկվեցին առավել ազդեցիկ հոսանքերի՝ կոնֆուցիականության, դաոսականության, չինական բուդդայականության, լեգիզմի, մոհիզմի նորկոնֆուցիուսականության հիմնական գաղափարները, զարգացման օրինաչափություններն ու միտումները։ Վերլուծվեցին չինական փիլիսոփայական գաղափարների և ավանդույթների դրսևորումները, դրանց ազդեցությունը հանրային կյանքի տարբեր ոլորտների վրա՝ կրթություն, ընտանիք, քաղաքական կառավարում, տնտեսական միջավայր, առողջապահական պրակտիկաներ, հանրային հարաբերություններ։
Դոցենտ Հ․ Հովհաննիսյանը զուգահեռներ անցկացրեց նշված ոլորտներում չինական փիլիսոփայության (կոնֆուցիականություն, դաոսականություն, բուդդայականություն, լեգիզմ, նորֆուցիականություն) և արևմտյան (հունահռոմեական անտիկ փիլիսոփայություն, քրիստոնեություն, լուսավորչականություն, լիբերալիզմ) փիլիսոփայական հոսանքների ազդեցությամբ ձևավորված սոցիալ-մշակութային և արժեքային համակարգերի միջև։
Հնչեցին հարցեր, ծավալվեց մտքերի ակտիվ փոխանակում։
Ելույթ ունեցան նաև Հայաստան-Չինաստան բարեկամության միության նախագահ Կարեն Ավագյանը, Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը, «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Գաբրիել Չենբերջյանը, «Ալտմեդ» ավանդական բժշկության կենտրոնի տնօրեն Մկրտիչ Ավագյանը։
Գեղագրության վարպետ և տեսաբան Չեն Ցյաոն միջոցառման մասնակիցներին ծանոթացրեց չինական գեղագրության (կալիգրաֆիայի) պատմությանն ու հիմնական օրինաչափություններին, ներկայացրեց հայկական այբուբենի, թռչնատառերի և չինական գեղագրության ընդհանուր գծերը։ Մասնակիցները ստացան հուշանվերներ չինական գեղագրության դրվագներով։
Հնչեցին հայկական և չինական մեղեդիներ, երգարվեստի գեղեցիկ կատարումներ «Հայաստանի նոր անուններ» ծրագրի (ղեկավար՝ Նոնա Վարդանյան) տաղանդավոր երաժիշտների կատարմամբ։

5. Public lecture and cultural event at YSU Faculty of Philosophy and Psychology
The YSU Faculty of Philosophy and Psychology hosted a public lecture titled "Influential Currents of Chinese Philosophy: Manifestations in the Socio-Cultural Environment", to promote Armenian–Chinese cultural cooperation and to present to the public the impact of Chinese philosophy across various spheres of life.
In his opening remarks, faculty dean Aleksan Baghdasaryan emphasized the importance of cultural dialogue and Armenian–Chinese cooperation in the fields of education and science.
The keynote speaker of the day, Hovhannes Hovhannisyan, Associate Professor at the Chair of the History, Theory, and Logic of Philosophy, presented the main characteristics and stages in the formation and development of Chinese philosophical thought. The lecture addressed the key ideas, guiding principles and developmental tendencies of the most influential currents, including Confucianism, Daoism, Chinese Buddhism, Legalism, Mohism, and Neo-Confucianism. Particular attention was given to the manifestations of Chinese philosophical ideas and traditions and their influence on various spheres of public life, such as education, family, political governance, the economic environment, healthcare practices, and social relations.
Associate Professor Hovhannisyan also drew parallels between the socio-cultural and value systems shaped by Chinese philosophical traditions (Confucianism, Daoism, Buddhism, Legalism, Neo-Confucianism) and those formed under the influence of Western philosophical currents, including Greco-Roman classical philosophy, Christianity, the Enlightenment, and liberalism.
The lecture was followed by a Q&A session and an engaging exchange of ideas.
Speeches were also delivered by Karen Avagyan, President of the Armenian-Chinese Friendship Association; Vazgen Safaryan, President of the Union of Domestic Manufacturers; Gabriel Chenberjyan, President of the Pyunik Charitable Foundation; and Mkrtich Avagyan, Director of the AltMed Traditional Medicine Center.
Calligraphy master and theorist Chen Qiao introduced the participants to the history and fundamental principles of Chinese calligraphy, highlighting the common features of the Armenian alphabet, bird letters, and Chinese calligraphic art. Participants received commemorative gifts featuring elements of Chinese calligraphy.
Talented musicians from the New Names of Armenia program, led by artistic director Nona Vardanyan, performed Armenian and Chinese songs and musical pieces.
The event was organized by the YSU Faculty of Philosophy and Psychology and the International Scientific and Cultural Center (the Center for Teaching and Testing Chinese Language in Armenia), in cooperation with the Armenian Philosophical Academy, the Pyunik Charitable Foundation, and the Secondary School No. 135 named after G. Stepanyan in Yerevan.