4. Կառավարման հոգեբանություն
«Կառավարման հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ընդունելությունն իրականացվում է բանավոր քննության հիման վրա: Քննության հարցաշարը տեղադրված է «Ընդունելություն» բաժնում: Տարեկան ուսման վարձի չափը կազմում է 800 000 ՀՀ դրամ։
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել կառավարման, կազմակերպական, կիրառական և սոցիալական հոգեբանության բնագավառների հետազոտողներ և գիտագործնական գիտելիքներ ունեցող մասնագետներ, որոնք ունակ կլինեն վերլուծելու և համակարգելու պետական և ոչ պետական կառավարման ոլորտներին առնչվող հոգեբանական հիմնախնդիրները, իրականացնելու կազմակերպություններում առաջացող հոգեբանական խնդիրների կանխատեսում, գնահատում, վերլուծություն, կարգավորում և հոգեշտկողական աշխատանք, մարդկային ռեսուրսների կառավարում, ներդնելու կազմակերպությունների միջավայրում գիտահետազոտական նվաճումների արդյունքները, մասնագիտական գիտելիքները և իմացությունը, ինչպես նաև կազմակերպելու և ուղղորդելու կազմակերպության գործունեության կառավարումը հոգեբանական խորհրդատվության միջոցով։
Ծրագրի շրջանակում ստացած գիտելիքները և կարողությունները հնարավորություն են տալիս շրջանավարտներին հոգեբանական ծառայություն իրականացնելու կազմակերպությունում, վարելու թրեյնինգային ծրագրեր, վերլուծելու ոլորտում առկա խնդիրները և գնահատելու դրանց լուծման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները:
«Կառավարման հոգեբանություն» ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնելու պետական և ոչ պետական հաստատություններում (ՀՀ բանկեր, ՏՏ ոլորտի ՄՌԿ բաժին, գովազդային գործակալություններ, կրթական և սոցիալական ծրագրեր իրականացնող միջազգային կազմակերպություններ, հեռուստատեսություն, առևտրային, ձեռնարկատիրական, արտադրական կազմակերպություների համապատասխան ենթակառուցվածքներ)` զբաղեցնելով հետևյալ պաշտոնները.
• մարքեթինգի բաժնի հոգեբան,
• ուսումնական կենտրոնի հոգեբան,
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի ասպիրանտուրայում։

4. Management Psychology
Admission to the "Management Psychology" educational program is based on an oral examination. The exam questionnaire can be found in the "Admission" section.
The program aims to prepare researchers and specialists in the fields of management, organizational, applied, and social psychology who will be able to analyze and coordinate psychological problems related to the spheres of state and non-state administration, to predict, evaluate, analyze, regulate, and psychological problems arising in organizations, to invest the results of scientific research achievements, professional knowledge and expertise in the environment of organizations, as well as to organize and direct the management of the organization's activities through psychological counseling.
The knowledge and abilities gained within the program enable graduates to implement psychological services in the organization, conduct training programs, analyze existing problems in the field, and assess the resources needed for their solution.
Graduates of the "Management Psychology" program have the opportunity to work in state and non-state institutions (Banks of the Republic of Armenia, HR departments of the IT sector, advertising agencies, international organizations implementing educational and social programs, television, relevant infrastructures of commercial, entrepreneurial, production organizations) by occupying the following positions.
• Psychologist-consultant,
• Public relations infrastructure psychologist,
• Human resource management specialist,
• Scientific and educational program coordinator,
• Socio-psychological program coordinator,
• Marketing department psychologist,
• Educational center psychologist,
• Responsible person for training programs.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies at the YSU Faculty of Philosophy and Psychology.