Աստվածաբանությունը, պատմական ու մշակութային անընդհատ փոփոխվող պայմաններում շարունակաբար զարգանալով, ժամանակի ընթացքում վերածվել է իր աղբյուրները, մեթոդներն ու հետազոտական ավանդույթներն ունեցող գիտության։ Աստվածաբանությունը գիտելիքի համակարգ է, հումանիտար գիտությունների մի ամբողջ ճյուղ (կարելի է ասել՝ ընդլայնված մասնագիտություն), որն ուսումնասիրության լայն շրջանակ ունի՝ վարդապետության պատմություն, եկեղեցական իրավունք, միջեկեղեցական հարաբերություններ, մատենագրություն, Աստվածաշնչի ներածություն և մեկնություն, տոմարագիտություն, ձեռագրագիտություն, կրոնական արվեստ և հնագիտություն, հայրախոսական գրականություն, կենսաբժշկագիտական էթիկա և այլն։
Աստվածաբանությունն անմիջականորեն կապված է նաև ժամանակակից պետականության ստեղծման հետ, քանի որ այսօր պետությունների զարգացումը, որը հիմնված է ոչ միայն գիտության, այլև կրոնի և կրոնական փոխհարաբերությունների վրա, դիտարկվում է ժամանակակից աշխարհի բազմաբևեռ համակարգի պայմաններում։ Եվ այն մարտահրավերները, որոնք արդի աշխարհը դնում է մարդկության առաջ, ստիպում են հատուկ ուշադրություն դարձնել քաղաքակրթությունների պատմությանը, որը անմիջականորեն կապված է հավատքի հետ։ Պատմական իրադարձությունները վկայում են աշխարհի հոգևոր բարեկեցության կարևորության մասին։
Աստվածաբանության ֆակուլտետ ընդունվելու համար դիմորդը հանձնում է մրցութային երկու քննություն՝ «Հայոց պատմություն» և «Հայոց լեզու» կամ «Օտար լեզու» առարկաներից։
Ստանալով բարձրագույն մասնագիտական կրթություն՝ ուսանողները ձեռք են բերում «Աստվածաբանություն» մասնագիտությամբ հիմնարար գիտելիքներ, գիտահետազոտական աշխատանք կատարելու կարողություններ և հմտություններ։
«Աստվածաբանություն» կրթական ծրագրում ուսանողները սովորում են 4 տարի՝ ստանալով ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ մասնագիտական ու նեղ մասնագիտական գիտելիքներ։
Ծրագրի շրջանակում ուսանողները ձեռք են բերում աստվածաբանության տեսական, պատմական և կիրառական ժառանգությունը համադրելու, ինչպես նաև աստվածաբանական մտքի ներկա վիճակը վերլուծելու հմտություններ։
Աստվածաբանության ֆակուլտետի «Աստվածաբանություն» կրթական ծրագիրը միակ կրթական ծրագիրն է հանրապետությունում գործող բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների շարքում։ Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից։ Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացների բովանդակությունը վերաբերում է Հին և Նոր Կտակարանների ներածությանը, Աստվածաշնչի գրքերի մեկնողական և մեկնաբանական դպրոցներին, եկեղեցու հայրերի մատենագրական ժառանգությանը, կանոնագիտության և տոմարագիտության խնդիրներին, մեթոդներին, ուղղություններին ու դրանց կիրառությանը, տոնածիսական համակարգի ներմուծմանն ու կիրառմանը և աստվածաբանական վերլուծությանը, ինչպես նաև վարդապետական աստվածաբանության, բարոյական աստվածաբանության, Արևմտյան և Հայ եկեղեցիների փոխհարաբերություններին՝ էկումենիզմի դարաշրջանում։
Աստվածաբանության ֆակուլտետի ուսանողները կարող են աշխատանքի անցնել դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում, գիտահետազոտական ինստիտուտներում, եկեղեցական հաստատություններում։
Ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն շարունակելու ուսումը ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի կամ հարակից մասնագիտություններով կրթական ծրագրեր իրականացնող բարձրագույն մասնագիտական այլ հաստատությունների մագիստրատուրայում։

Continuously developing under constantly changing historical and cultural conditions theology has turned into a science with its sources, methods, and research traditions over time. Theology is a system of knowledge, a whole branch of the humanities (one can say an extended profession), which covers a wide area of study: history of doctrine, church law, inter-church relations, bibliography, introduction and interpretation of the Bible, canonical studies, manuscripts, religious art and archeology, patristic literature, biomedical ethics, etc.
Theology is also directly related to the creation of modern statehood, because today the development of states, which is based not only on science but also on religion and religious relations, is seen under the conditions of the multipolar system of the modern world. The challenges that the modern world puts in front of humanity, have forced us to pay special attention to the history of civilizations, which is directly related to faith. Historical events testify to the importance of the spiritual well-being of the world.
To be admitted to the Faculty of Theology, the applicant should pass two competitive exams in "Armenian History" and "Armenian Language" or "Foreign Language".
After receiving higher professional education, students acquire fundamental knowledge, abilities, and skills to perform scientific research in "Theology".
The duration of the educational program is 4 years. Students receive both general, professional, and narrow professional knowledge.
Within the framework of the program, students acquire the skills to combine the theoretical, historical, and applied heritage of theology, as well as to analyze the current state of theological thought.
The "Theology" educational program of the Faculty of Theology is the only educational program among the higher educational institutions operating in the republic. The program consists of general, professional compulsory, and optional courses. The content of professional compulsory and optional courses refers to the introduction of the Old and New Testaments, interpretation schools of the books of the Bible, the bibliographic heritage of the church fathers, the problems, methods, directions, and their application, the introduction and application of the celebration system and theological analysis, as well as doctrinal theology, moral theology, the relationship between Western and Armenian churches in the era of ecumenism.
Students of the Faculty of Theology can work in schools and higher education institutions, research institutes, and church institutions.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies at the Master's degree of YSU Faculty of Theology, and other higher professional institutions implementing educational programs in related specialties.