5. «Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանի ուսուցում» ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ-ում սովորող ԱՄՆ լավագույն համալսարանների ուսանողներն ստացան հավաստագրեր
«Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանի ուսուցում» ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ-ում սովորող ԱՄՆ լավագույն համալսարանների ուսանողներն ստացան հավաստագրեր
Դեկտեմբեր 14, 2023
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ամերիկացի ուսանողներին շնորհվեցին հավաստագրեր «Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանի ուսուցում» ծրագրով նախատեսված կիսամյակը հաջողությամբ ավարտելու համար։
«Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանի ուսուցում» ծրագիրը կազմվել է ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի կողմից և մեկնարկել է 2022 թ․ ամռանը։ Ծրագիրն ԱՄՆ տարբեր համալսարանների ուսանողներին առաջարկում է ռուսերենի ուսուցում ԵՊՀ-ում 2-8 շաբաթ, մեկ կիսամյակ կամ մեկ տարի տևողությամբ (ուսուցման տևողությունն ընտրում է ուսանողը): Առկա է նաև ամառային ծրագրով ուսուցման հնարավորություն։
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ռուսաց լեզվաբանության, տիպաբանության և հաղորդակցման տեսության ամբիոնի դոցենտ Պավել Բալայանը նշեց․ «Տարբեր ծրագրերով Ռուս բանասիրության ֆակուլտետ են այցելում ուսանողներ ամերիկյան լավագույն համալսարաններից, այդ թվում՝ Հարվարդի, Սթենֆորդի, Եյլի, Կալիֆոռնիայի, Վիրջինիայի ու Էմորիի համալսարաններից։ Այն ուսանողները, որոնք իրենց համալսարանում ուսումնասիրում են ռուսերենը, գալիս են ԵՊՀ՝ բարելավելու լեզվի իմացությունը»։
Ամերիկացի ուսանողների առաջադիմությունը գնահատելու նպատակով ծրագրի աջակից, Վաշինգտոնում գործող «Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդներ» պետական կազմակերպությունն իր հայաստանյան մասնաճյուղի միջոցով («Հայաստանում ամերիկյան խորհուրդներ») ապահովում է շարունակական կապը համալսարանի հետ:
««Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդներ» պետական կազմակերպությունը, որի աջակցությամբ ուսանողները գալիս են Հայաստան, անընդհատ ստուգումներ է անցկացնում՝ թեստերի միջոցով պարբերաբար ստուգելով և գնահատելով այստեղ սովորող ամերիկացի ուսանողների՝ ռուսերենի իմացության մակարդակը: Կազմակերպության ներկայացուցիչները նաև այցելում են ԵՊՀ՝ անցկացնելով դասալսումներ։ Վաշինգտոնի մեր գործընկերները փաստում են, որ ուսանողների՝ ռուսերենի իմացության մակարդակը բավականին բարձրացել է այս մեկ կիսամյակի ընթացքում»,- ասաց Պավել Բալայանը՝ ընդգծելով, որ ծրագրի շրջանակում հունվարին սպասվում է ԱՄՆ համալսարաններում սովորող ևս 6 ուսանողների այց ԵՊՀ։
Հավաստագիր ստացած չորս ուսանողներից երկուսը մեկ կիսամյակ են սովորել, իսկ մյուս երկուսը դեռ շարունակելու են ուսումը ԵՊՀ-ում։
Էմորիի համալսարանի ուսանող Քեմերոն Քրանվոլը ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ-ում ուսանել է մեկ կիսամյակ։
«Էմորիի համալսարանը չուներ ռուսերենը խորապես ուսումնասիրելու ծրագիր, ուստի դասախոսներիցս մեկն առաջարկեց ինձ սովորել արտասահմանում։ Ռուսերենն ուսումնասիրելու համար ընտրեցի Հայաստանը, ինչի համար շատ ուրախ եմ։ Ինձ համար շատ կարևոր էր բարելավել ռուսերենի իմացության մակարդակը մասնավորապես խոսակցական տիրույթում։ Սա իմ առաջին փորձառությունն էր մեկ կիսամյակ արտերկրում սովորելու առումով, և ինձ համար շատ հաճելի էր ԵՊՀ-ում սովորելը»,- ասաց Քեմերոն Քրանվոլը։
Նա, խոսելով Հայաստանից ստացած իր տպավորություններից, ընդգծեց հայկական մշակույթի յուրահատկությունը.  նրա համար հետաքրքրական էր նաև Հայաստանի աշխարհագրությունը, որը հասցրել է մի փոքր ուսումնասիրել․ «Եթե հնարավորություն ունենամ, անպայման կրկին կայցելեմ Հայաստան: Տեղի մարդիկ շատ բարի են ու հյուրընկալ, իսկ Երևանը շատ գեղեցիկ և հետաքրքիր քաղաք է»։
Վիրջինիայի համալսարանի ուսանող Փիթն Քասթիլը, արժևորելով ԵՊՀ-ում ստացած կրթությունը, նշեց․ «Մեկ կիսամյակի ընթացքում ես բավականին բարելավել եմ ռուսերենի իմացությունս, Վիրջինիայի համալսարանի պրոֆեսորը, որի հետ աշխատում եմ, ասում է՝ անհավանական է, որ այսքան կարճ ժամանակահատվածում կարողանում եմ սահուն խոսել ռուսերեն, հասկանում եմ տարբեր թեմաներով զրույցները ու ազատ խոսում այդ թեմաների շուրջ»։
Փիթն Քասթիլը, նկարագրելով հայերին, ասաց, որ հիացած է՝ տեսնելով, թե ինչ սահուն են հայերը խոսում երկու և ավելի օտար լեզուներով․ «Հասցրել եմ լինել Հայաստանի տարբեր քաղաքներում՝ այցելել եմ Դիլիջան, Գյումրի, Սևան, Էջմիածին, և ինձ գրավել է հայերի՝ օտար լեզուների գերազանց իմացությունը և ազատ հաղորդակցվելու կարողությունը»։
Նշենք, որ 2022 թ․ սկսած՝ «Ռուսաց լեզվի և տարածաշրջանի ուսուցում» ծրագրով Հայաստան այցելող ամերիկացի ուսանողների թիվը կրկնապատկվել է։ Պավել Բալայանը փաստեց, որ ամառային ծրագրի շրջանակում ֆակուլտետում կհյուրընկալվեն մինչև 50 ամերիկացի ուսանողներ։

American students of YSU Faculty of Russian Philology received certificates for successfully completing the semester planned for the " Russian Language and Area Studies" program.
The program "Russian Language and Area Studies" was developed by YSU Faculty of Russian Philology and launched in the summer of 2022. The program offers students from various US universities courses on Russian language studies at YSU for 2-8 weeks, one semester or one-year duration (chosen by student). There is also an opportunity to study in a summer program.
Pavel Balayan, Associate Professor of the Chair of Russian Linguistics, Typology and Communication Theory of YSU Faculty of Russian Philology noted: "Students from the best American universities, including Harvard, Stanford, Yale, California, Virginia and Emory, come to study in various programs of the Faculty of Russian Philology.
"American Council for International Education" state organization based in Washington, the supporter of the program for assessing the progress of American students, ensures continuous communication with the university through its Armenian branch ("American Councils Armenia").
"American Council for International Education" state organization, with the support of which students come to Armenia, constantly conducts inspections and testing to check and evaluate the level of Russian language skills of the American students studying here. Sometimes the representatives of the organization also visit YSU and are present at the lectures. Our partners in Washington state that the level of students' knowledge of Russian has increased significantly during this one semester," said Pavel Balayan, emphasizing that within the framework of the program, another 6 students studying in US universities are expected to visit YSU in January.
Two of the four students who received a certificate studied for one semester, and the other two will continue their studies at YSU.
Emory University student Cameron Cranwall studied at YSU for one semester under the program.
“Emory University did not have a program suggesting in-depth study of the Russian language, so one of my professors suggested studying abroad. I chose Armenia to study Russian, for which I am very happy. It was very important for me to improve my level of knowledge of Russian, particularly in the conversational domain. This was my first experience studying abroad for a semester, and I really enjoyed studying at YSU," said Cameron Cranwall.
Speaking about his impressions of Armenia, he emphasized the uniqueness of Armenian culture. He was also interested in the geography of Armenia, which he managed to study a little. "If I have a chance, I will definitely visit Armenia again. The locals are very kind and hospitable, and Yerevan is a very beautiful and interesting city."
Pete Casteel, a student of the University of Virginia, valuing the education he received at YSU, said: "During one semester, I have improved my knowledge of Russian quite a bit. The professor at the University of Virginia, with whom I work, says that it is incredible that in such a short period of time I managed to speak Russian fluently, understand conversations on various topics and speak freely about those topics."
Pete Casteel, describing the Armenians, said that he was amazed to see how fluently the Armenians spoke two and more foreign languages: "I have been in different cities of Armenia, I visited Dilijan, Gyumri, Sevan, Etchmiadzin, and I was attracted by Armenians' excellent knowledge of foreign languages and their ability to communicate freely."
It should be noted that since 2022, the number of American students visiting Armenia under the " Russian Language and Area Studies" program has doubled. Pavel Balayan informed that up to 50 American students will be hosted at the faculty within the framework of the summer program.