5. Մյունխենի համալսարանի պրոֆեսորը դասախոսություն կարդաց ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողների համար «Արտասահմանյան գրականության պատմություն» դասընթացի շրջանակում դասախոսություն կարդաց Մյունխենի Լյուդվիգ-Մաքսիմիլիան համալսարանի (Գերմանիա) պրոֆեսոր Ռաուլ Էշելմանը։
Դասընթացը վարող դասախոս, բ.գ.թ., ԵՊՀ արտասահմանյան գրականության ամբիոնի դոցենտ Ն. Կ. Գոնչար-Խանջյանի հրավերով պրոֆեսոր Ռաուլ Էշելմանը ուսանողների համար ռուսերենով դասախոսություն կարդաց պոստմոդեռնիզի և հետպոստմոդեռնիզմի մասին:
Նա ուսանողներին պատմեց մոդեռնիզմի, պոստմոդեռնիզմի և հետպոստմոդեռնիզմի՝ 20-րդ և 21-րդ դարերի արվեստի և մշակույթի առանցքային ժամանակաշրջանների առանձնահատկությունների մասին: Մոդեռնիզմի գլխավոր հատկանիշը, ինչպես նշեց պրոֆեսորը, հանդիսատեսին ցնցելու ձգտումն է։ Այս համատեքստում պրոֆեսորն անդրադարձավ Մալևիչի նկարներին, Մարսել Դյուշանի «Շատրվան» հայտնի աշխատանքին։
Դասախոսության շրջանակում պրոֆեսորը ներկայացրեց արվեստում առկա պոստմոդեռնիզմի տարբեր օրինակներ և նշեց այդ ուղղության առանձնահատկությունները, խոսեց այն մասին, թե ինչպես են փոխվել մոտեցումները արվեստում, գրականության և կինոյի մեջ:
Ռուս բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովան կարևորեց այսօրինակ դասախոսությունների անցկացումը ֆակուլտետում՝ մատնանշելով, որ դրանք նպաստում են ուսանողների՝ նոր գիտելիքներ ձեռք բերելուն և աշխարհայացքի ընդլայնմանը։

5. Professor from University of Munich delivers lecture at YSU Russian Philology Faculty
As part of the "History of Foreign Literature" course, Professor Raoul Eshelman from Ludwig Maximilians University of Munich delivered a lecture at Yerevan State University's Faculty of Russian Philology.
Invited by N.K. Gonchar-Khanjyan, a lecturer in the course and Ph.D., Associate Professor at YSU Foreign Literature Chair, Professor Eshelman presented a lecture in Russian on postmodernism and post-postmodernism.
He discussed modernism, postmodernism, and post-postmodernism—pivotal movements in 20th and 21st-century art and culture. The professor highlighted that a key feature of modernism is its aim to shock the audience, referencing Malevich's paintings and Marcel Duchamp's famous work "Fountain."
Throughout the lecture, Professor Eshelman provided various examples of postmodernism in art, noting its distinctive characteristics and how artistic approaches have evolved across art, literature, and cinema.
Diana Gazarova, Dean of the Faculty of Russian Philology, emphasized the significance of such lectures, stating that they enrich students’ knowledge and broaden their worldview.