5. «Մոցարտը ռուս գրականության մեջ» խորագրով դաս-միջոցառում ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետում Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան հ. 139 ավագ դպրոցի 10-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտներն անցկացրին «Մոցարտը ռուս գրականության մեջ» խորագրով օրինակելի բաց դաս:
Դասի թեման էր «Մոցարտը ռուս գրականության մեջ»: Ավագ դպրոցի աշակերտները ներկայացրին հատվածներ Ա.Ս. Պուշկինի, Կ. Պաուստովսկու, Ֆ. Իսկանդերի, Բ. Օկուջավայի ստեղծագործություններից: Ընթերցվեցին և վերլուծվեցին հատվածներ ստեղծագործություններից, ցուցադրվեցին նկարներ, հնչեցին երգեր: Դասը հագեցած էր և հետաքրքիր:
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան հ. 139 ավագ դպրոցի աշակերտներն առաջին անգամ չէ, որ այցելում են ֆակուլտետ: Ամեն անգամ աշակերտները դասախոսություններից հետո մասնակցում են հետաքրքիր քննարկումների: Աշակերտներն այս անգամ իրենք վարեցին դասը դպրոցի ուսուցչի, ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ռուսաց լեզվի ամբիոնի դասախոս Արմինե Գասպարյանի ղեկավարությամբ:
Դասին ներկա էին ֆակուլտետի ուսանողներ և դասախոսներ: Ֆակուլտետի ռուս գրականության ամբիոնի դոցենտ Կարինե Մխիթարյանը շնորհակալություն հայտնեց աշակերտներին հետաքրքիր դասի համար, գովեստի խոսքեր ասաց տեքստերի ճիշտ ընթերցման, մեկնաբանման համար:
Ֆակուլտետի դեկան Դիանա Գազարովայի խոսքով հանդիպումների նման ձևաչափն արդյունավետ է դպրոց-բուհ կապն ակտիվացնելու, ամրապնդելու տեսանկյունից:
Միջոցառման ավարտին առավել ակտիվ մասնակիցները ֆակուլտետի կողմից պարգևատրվեցին գրքերով և գովասանագրերով:

At YSU Faculty of Russian Philology, students from the 10th and 11th grades of High School No. 139 named after Karen Demirchyan held an exemplary open class titled "Mozart in Russian Literature."
The theme of the lesson was "Mozart in Russian Literature." The students presented excerpts from the works of A.S. Pushkin, K. Paustovsky, F. Iskander, and B. Okudzhava. The excerpts were read and analyzed, with images displayed and songs played. The lesson was engaging and insightful.
This was not the first visit of the students from the High School No. 139 named after Karen Demirchyan to the faculty. After each lecture, the students participate in stimulating discussions. This time, the students themselves led the class under the guidance of their teacher, Armine Gasparyan, a lecturer in the Chair of Russian Language at YSU Faculty of Russian Philology.
The open class was attended by faculty students and professors. Karine Mkhtaryan, Associate Professor in the Chair of Russian Literature, expressed her gratitude to the students for their fascinating class and praised them for their accurate reading and interpretation of the texts.
According to the Dean of the Faculty, Diana Ghazarova, such meetings are effective in strengthening and enhancing the school-university connection.
At the end of the event, the most active participants were awarded books and certificates of appreciation by the faculty.