5. ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները ՌԴ-ում մասնակցեցին ամառային դպրոցի
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի բակալավրիատի 3-րդ կուրսի 8 ուսանող նոր ուսումնական տարվա նախաշեմին Տվերում (ՌԴ) մասնակցեցին ռուսաց լեզվի ամառային դպրոցի շրջանակում կազմակերպված միջազգային կրթական ծրագրին:
ԵՊՀ ուանողները ամառային դպրոցի շրջանակում մասնակցեցին տարաբնույթ կրթական ծրագրերի՝ ծանոթանալով նաև երկրի պատմամշակութային արժեքներին:
Տվերի պետական համալսարանում նրանք մասնակցեցին «Ռուսական լեզվական աշխարհի պատկերը», «Ժամանակակից ռուսաց լեզվի ակտուալ խնդիրները», «Հայկական բառերը ռուսական պոեզիայում», «Հայրենական մեծ պատերազմ. պատմական ասպեկտ» և կրթական այլ ծրագրերի։ Նախագիծը ներառում էր նաև մասնագիտական դասախոսություններ և սեմինարներ՝ նվիրված Գրիբոյեդովի կյանքին ու գործունեությանը:
Կրթական ծրագրից զատ՝ ուսանողներն այցելեցին պատմամշակութային վայրեր ինչպես Տվերում, այնպես էլ ՌԴ մի շարք այլ քաղաքներում, ինչպիսիք են Ռժևը, Ստարիցան, Տորժոկը:
Ուսանողներն այցելեցին նաև ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա, որտեղ եղան խորհրդանշական պատմամշակութային վայրերում՝ Կարմիր հրապարակ, Տրետյակովյան պատկերասրահ։ Մասնակիցների համար կազմակերպվել էր նաև էքսկուրսիա Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհուրդ:
Համալսարանականները հանդիպում ունեցան Տվերի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ծանոթացան նրանց գործունեությանը, եղան Տվերի Սուրբ Հարություն եկեղեցում։
Տասնօրյա ամառային դպրոցի ավարտին ուսանողներին հանձնվեցին հավաստագրեր։
ԵՊՀ ռուս գրականության ամբիոնի դասախոս, ՌԴ մեկնած ուսանողների խմբի ղեկավար Էդգար Արշակյանը, կարևորելով այսօրինակ ծրագրերը, նշեց, որ ամառային դպրոցն իր բազմաբնույթ և բավական հագեցած ծրագրով ուսանեղներին հնարավորություն տվեց ոչ միայն հարստացնելու իրենց գիտելիքները ուսումնասիրվող լեզվի ոլորտում, այլև նորովի բացահայտելու ռուսական մշակույթի առանձնահատկությունները:
Նշենք, որ ս․թ․ հուլիսի 21-31-ը անցկացված միջազգային նախագիծն իրականացվել է Տվերում գործող Ռուսական կենտրոնի կողմից և «Ռուսկիյ միր» հիմնադրամի աջակցությամբ: Ծրագրի գործընկերն էր Տվերի պետական համալսարանը:

5. YSU Faculty of Russian Philology students participate in summer school in Russia
Eight third-year undergraduate students from YSU Faculty of Russian Philology took part in an international educational program organized within the framework of a Russian language summer school held in Tver, Russia, on the eve of the new academic year.
During the summer school, YSU students engaged in various educational activities while also exploring the country’s historical and cultural heritage.
At Tver State University, they participated in programs including "The Image of the Russian Linguistic World," "Current Issues in Contemporary Russian Language," "Armenian Words in Russian Poetry," "The Great Patriotic War: Historical Aspect," among others. The program also featured professional lectures and seminars dedicated to the life and work of Alexander Griboyedov.
In addition to the academic program, students visited historical and cultural sites in Tver as well as other Russian cities such as Rzhev, Staritsa, and Torzhok.
The students also traveled to Moscow, the capital of Russia, where they toured symbolic historical and cultural landmarks, including Red Square and the Tretyakov Gallery. An excursion to the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation was also arranged for the participants.
The university students met with representatives of the Armenian community in Tver, learned about their activities, and visited the Holy Resurrection Church in Tver.
At the conclusion of the ten-day summer school, participants were awarded certificates.
Edgar Arshakyan, lecturer at the Chair of Russian Literature at Yerevan State University and group leader of the students traveling to Russia, highlighted the significance of such programs. He noted that the summer school, with its diverse and comprehensive curriculum, provided students not only with the opportunity to deepen their knowledge of the studied language but also to discover new perspectives on the distinctive features of Russian culture.
The international program, held from July 21 to 31, was organized by the Russian Center operating in Tver with the support of the Russkiy Mir Foundation. The partner institution for the program was Tver State University.